Przejdź do treści
Pińczów_paraloniarz.jpg
Źródło artykułu

Podniebna promocja

Ciekawy i niebanalny sposób na promocję z korzyścią dla młodych pasjonatów sportów lotniczych – tak miasto Pińczów (woj. Świętokrzyskie) wykorzystuje tradycje lotnicze, które sięgają tu nawet końca XVIII stulecia. Właśnie tutaj, po raz pierwszy w Polsce, w 1784 roku wypuszczono w niebo dwa balony; tutaj już w 1916 roku wylądował samolot dwupłatowy; a pierwsze kroki w przestworzach stawiali tu: Stanisław Skalski, Tadeusz Góra - późniejszy zdobywca medalu Lilienthala, czy Marian Gorzelak - powojenny szybowcowy wicemistrz świata. Do dziś nie brakuje w Pińczowie amatorów lotnictwa, którzy pragną kontynuować tak mocno związane z historią miasta wspaniałe tradycje lotnicze. O związkach Pińczowa z lotnictwem przypomina grupa paralotniarzy zrzeszonych w stowarzyszeniu „Aeroklub Regionalny w Pińczowie”, którzy latając na skrzydle z napisem „Miasto i Gmina Pińczów” w ciekawy sposób promują swoje miasto.

Reklama w chmurach

Pomysł na taką formę promocji miasta zrodził się wśród członków stowarzyszenia w związku z obchodzoną w tym roku 580 rocznicą lokacji Pińczowa. „Już na początku roku wystąpiliśmy do władz miasta z propozycją zakupu skrzydła, na którym umieszczony byłby napis związany z Pińczowem. Stwierdziliśmy bowiem, że w ten sposób można połączyć promocję miasta z przyjemnością jaką daje unoszenie się w przestworzach. Latająca wizytówka miasta? – nikogo chyba nie zdziwi czemu to właśnie Pińczów promuje się na niebie.” – mówi Michał Malesza – prezes Aeroklubu Regionalnego w Pińczowie. „Głównie chodziło nam o podkreślenie silnych tradycji lotniczych w Pińczowie, co w naszym przekonaniu zdecydowanie się udało. Już podczas pierwszych lotów na nowym skrzydle turyści spacerujący w pobliżu lądowiska z zaciekawieniem wpatrywali się w niebo, na którym szybowała paralotnia z Miastem i Gminą Pińczów w roli głównej. Ile jest takich miast, które w ten sposób promują się na niebie – nie wiem. W naszym regionie z pewnością jesteśmy pod tym względem pionierami. W imieniu całego stowarzyszenia dziękuję władzom miasta za to, że poważnie potraktowali naszą inicjatywę, bo udowadnia to, że można u nas realizować niebanalne projekty, a przy okazji wspierać i rozwijać pasje młodych ludzi.”

Wykorzystać potencjał

Miasto Pińczów, położone w malowniczej Dolinie Nidy, posiada walory, które sprzyjają rozwojowi i uprawianiu wielu sportów: od jazdy konnej, poprzez sporty wodne po związane z lotnictwem. Zwłaszcza te ostatnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem przyciągając do Pińczowa amatorów podniebnych lotów z całej Polski. „Inicjatywa młodych pińczowian, którzy zakładając własne stowarzyszenie postanowili społecznie zaangażować się w rozwój i propagowanie tych wspaniałych tradycji naszego miasta zasługuje na szczególną pochwałę.” – mówi Włodzimierz Badurak – burmistrz Miasta i Gminy Pińczów. „Pomysł zakupu sprzętu z napisem promocyjnym miasta uznałem za ciekawy, bo obok wymiaru stricte promocyjnego pozwala również rozwijać te niebywałe pasje grupie pińczowskich zapaleńców.” – dodaje burmistrz.

Taka latająca wizytówka to bardzo mobilny sposób promocji. Członkowie „Aeroklubu Regionalnego” latają nie tylko w Pińczowie, ale także poza granicami województwa co z pewnością przyczyni się do promowania całej Ziemi Świętokrzyskiej. Ten rodzaj reklamy pozytywnie oceniają również osoby, które z turystyką i promocją mają do czynienia na co dzień. „Niezwykły pomysł na promocję Pińczowa powstał w środowisku Aeroklubu Regionalnego przy wsparciu władz samorządowych. Miasto kojarzone dotąd częściej z turystyką kulturową odważnie stawia na aktywność i sporty ekstremalne. Wykorzystanie skrzydeł paralotni do promocji Pińczowa to możliwość dotarcia do wielu środowisk zainteresowanych taką formą spędzania wolnego czasu. Ta forma prezentacji sprzyja tworzeniu wizerunku Regionu Ponidzia i miasta jako ośrodka turystyki aktywnej” - skomentował Jacek Kowalczyk - Dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
 

Iwona Senderowska (członek Aeroklubu Regionalnego w Pińczowie)
 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony