Zakończył się jesienny obóz poznańskich klas lotniczych

Aeroklub Poznański

Uczniowie poznańskich klas lotniczych wraz z młodymi pilotami z Australii, oddelegowanymi przez Gliding Federation of Australia uczestniczyli w jesiennym obozie lotniczym w Bieszczadach

Poznań, 31 października 2011 r.: W ostatni weekend października zakończył się tygodniowy, jesienny obóz w Bieszczadach (Bezmiechowa, Weremień), w którym uczestniczył siódmy już rocznik młodych pilotów z poznańskich klas lotniczych. W tym roku w obozie wzięło również udział czterech pilotów z Australii, którzy odwiedzili Polskę wraz z Beryl Hartley z Gliding Club Narromine. Idea wymiany pilotów zrodziła się podczas obozu poznańskich pilotów w Narromine na przełomie 2010/2011. Piotr Haberland - Dyrektor Aeroklubu Poznańskiego potwierdza: – Wymiana będzie kontynuowana. Z całą pewnością nie była to jednorazowa akcja.

W obozie uczestniczyło łącznie ok. 120 uczniów z trzech poznańskich klas. Szkolili się pod okiem instruktorów z Aeroklubu Poznańskiego oraz tak doświadczonych pilotów jak Jerzy Makula czy Stanisław Wujczak.

Marcin Glista, uczeń-pilot relacjonuje: - „Obóz to dla wielu z nas pierwsza okazja, żeby poczuć przynależność do lotniczego środowiska, tym bardziej, że Bezmiechowa to dla pilotów legendarne miejsce”.
Jesienne obozy lotnicze są kontynuacją przedwojennej tradycji odnoszącej się do masowego szkolenia pilotów stawiających pierwsze, samodzielne lotnicze kroki już w klasach gimnazjalnych. Organizatorem obozów na lotnisku Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej oraz na lotnisku Aeroklubu Bieszczadzkiego w Weremieniu jest najstarszy polski aeroklub - Aeroklub Poznański.

Piotr Haberland zaznacza: „Od kilku lat Aeroklub Poznański, robi wszystko aby odbudować systemowe szkolenie pilotów, uwzględniające piramidę szkoleniową. Zapotrzebowanie w branży lotniczej zwiększa się z roku na roku, a tymczasem nie ma u nas rozwiązań, które pomogłyby odpowiedzieć na to zapotrzebowanie. Dostęp do lotnictwa jest bardzo ograniczony ze względu na koszty. Tymczasem lotnicze klasy gimnazjalne i licealne pozwalają zweryfikować nie tylko zapał i determinację kandydatów na pilotów, ale również ich predyspozycje”.

W chwili obecnej w Polsce, w gimnazjach i liceach, funkcjonuje ponad 10 klas lotniczych. Najwięcej w Poznaniu i okolicach. Każdego roku w Polsce powstaje średnio jedna klasa lotnicza. Klasy lotnicze, są zazwyczaj klasami o profilu sportowym, z programem rozszerzonym o przedmioty lotnicze teoretyczne oraz praktyczne i umożliwiają bezpłatne lub częściowo odpłatne zdobycie podstawowych uprawnień lotniczych.
Pierwsza licealna klasa lotnicza powstała w Poznaniu w XIV LO im. Kazimierza Wielkiego w 2005 roku, klasa gimnazjalna powstała w Gimnazjum nr 30 im. Felicjana Sypniewskiego. Środki finansowe umożliwiające funkcjonowanie klas pochodzą z Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz z Ministerstwa Obrony Narodowej. W chwili obecnej w poznańskich klasach lotniczych uczy się już siódmy rocznik młodzieży.

Źródło: Aeroklub Polski
comments powered by Disqus