Przejdź do treści
Źródło artykułu

Posiedzenie Komitetu Zarządzania Przestrzenią Powietrzną – Prawdopodobnie więcej czasu na 8,33kHz

Jacek Dankowski, Członek Zarządu AP, uczestniczył 10.05.2016 r. w posiedzeniu Komitetu Zarządzania Przestrzenią Powietrzną. W trakcie spotkania poruszono sprawy, z których trzy są niezwykle ważne dla Aeroklubu Polskiego i jego członków.

Jednym z podjętych tematów była kwestia wejścia w życie obowiązku wymiany wszystkich radiostacji na posiadające separację międzykanałową 8,33 kHz w terminie do 31.12.2017 r.

Jacek Dankowski przedstawił stan zaawansowania wymiany radiostacji w Aeroklubie Polskim. Zaprezentowane dane powstały dzięki wynikom ankiety wypełnionej przez część członków Aeroklubu Polskiego. Dziękujemy wszystkim, którzy odesłali wypełnione ankiety i prosimy o sprawne przesłanie ankiet przez podmioty, które jeszcze tego zrobiły. Ankieta znajduje się tutaj.

Z uwagi na fakt, że w niedalekiej przeszłości członkowie AP wymienili większość radiostacji na nowoczesne z separacją 0,25 kHz, co wiązało się z dużym wysiłkiem finansowym, to wysoki koszt ponownej wymiany (około 5.795.000 zł netto) byłby ogromnym obciążeniem finansowym dla członków Związku.

Ponadto biorąc pod uwagę specyfikę sytuacji ruchowej w polskiej przestrzeni powietrznej oraz fakt, że większość aeroklubowych statków powietrznych lata w przestrzeni klasy G, poniżej FL 95, stanowi to przesłankę umożliwiającą odroczenie terminu wprowadzenia obowiązku posiadania radiostacji z separacją  8,33 kHz.

Podczas posiedzenia KZPP głos w tej sprawie zabrał również Błażej Krupa, prezes AOPA Poland. Podzielał stanowisko Aeroklubu Polskiego i bezzasadność konieczności wymiany radiostacji na posiadające separację międzykanałową 8,33 kHz w terminie do 31.12.2017 r. Prezes AOPA Poland poinformował, że według jego wiedzy odstępstwo uzyskały już wszystkie kraje skandynawskie, a także Francja i Hiszpania. A zatem istnieje duża szansa na wydłużenie terminu wymiany radiostacji także w Polsce.

KZPP jednogłośnie podjął decyzję o wdrożeniu stosownych działań, które powinny doprowadzić do wydłużenia terminu wymiany radiostacji na posiadające separację międzykanałową 8,33 kHz. W Urzędzie Lotnictwa Cywilnego powstanie zespół koordynacyjny, który ma pracować nad tym tematem. Przedstawiciel Aeroklubu Polskiego będzie czynnie uczestniczył w tych pracach. Bardzo dużo będzie zależało od przedstawienia mocnego uzasadnienia i twardych danych. Dlatego Aeroklub Polski ponawia prośbę o przesłanie przez Aerokluby Regionalne brakujących ankiet. Rzetelne i kompletne dane powinny ułatwić osiągnięcie celu. Prezentacja dotycząca wymiany radiostacji z separacją 8,33 kHz znajduje się tutaj.

Uczestnicy spotkania KZPP omówili także stan zaawansowania zmian stref niebezpiecznych EPD i zakazanych EPP, o które Jacek Dankowski w imieniu Aeroklubu Polskiego postulował podczas poprzedniego posiedzenia KZPP w dniu 22.03.2016 r. Pismo w tej sprawie znajduje się tutaj. Urząd Lotnictwa Cywilnego pracuje nad wprowadzeniem rozwiązań, dzięki którym będzie można zdecydowanie poprawić dostępność do przestrzeni powietrznej bez uszczerbku dla bezpieczeństwa wykonywania lotów. Wkrótce powinniśmy poznać efekt tych prac.

Poruszono również temat ograniczeń lotów podczas szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. Przewodniczący KZPP, Marek Kachaniak zadeklarował, że temat jest wciąż przedmiotem rozmów. Informacje wpływające na działalność lotniczą Aeroklubu Polskiego i jego członków będą przekazywane na bieżąco.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony