Na lotnisku w Toruniu odbyły się ćwiczenia całościowe

Na lotnisku w Toruniu odbyły się ćwiczenia całościowe (fot. Aeroklub Pomorski)

Aero Partner Sp. z o.o. jako pełnomocnik zarządzającego – Aeroklubu Polskiego – dba o bezpieczeństwo i prawidłowe wyszkolenie pracowników Aeroklubów.

Dlatego też w dniu 15 kwietnia 2019 r. na lotnisku użytku publicznego niepodlegającego certyfikacji w Toruniu odbyły się ćwiczenia całościowe, w których udział brały wszystkie służby przewidziane do interwencji w sytuacji zagrożenia na lotnisku. Ćwiczenia takie organizowane są cyklicznie (minimum raz na 2 lata) na podstawie zapisów ustawy Prawo lotnicze oraz rozporządzeń wykonawczych i powinny uwzględniać działania na statku powietrznym. W praktycznych ćwiczeniach całościowych na lotnisku w Toruniu brały udział Państwowa Straż Pożarna, Policja oraz Ratownictwo Medyczne.

Scenariusz ćwiczeń przewidywał zderzenie samochodu z samolotem, w wyniku czego doszło do pożaru. Sprawca wypadku, który zbiegł z miejsca zdarzenia, schował się w jednym z hangarów lotniska. Równolegle wykonujący swoje skoki skoczkowie spadochronowi, widząc pożar, lądowali awaryjnie na terenie lotniska, w tym na drzewie i dachu budynku Aeroklubu Pomorskiego.

Rolą służb było m.in. ugaszenie pożaru, udzielenie pomocy poszkodowanym w wypadku, zabezpieczenie miejsca zdarzenia, odnalezienie i zatrzymanie sprawców zdarzenia przy użyciu policyjnych psów tropiących.


(fot. Aeroklub Pomorski)

Ćwiczenia są cenną lekcją dla Aeroklubu, Zarządzającego, ale także dla podmiotów zadysponowanych na ćwiczenia. Niecodziennie mają oni okazję testować swoje działania w tak specyficznym miejscu jakim jest lotnisko. Ćwiczenia pozwoliły m.in. na sprawdzenie lotniskowych procedur działania w sytuacji zagrożenia, koordynację działań, komunikację między wszystkimi służbami prowadzącymi akcję czy też czas dojazdu, transport poszkodowanych.

Duża ilość sprzętu i służb ratowniczych przyciągnęły na lotnisko nie tylko widzów, ale również media. Mogli oni w specjalnie wyznaczonej strefie śledzić na bieżąco prowadzoną akcję, a także przeprowadzać wywiady z przedstawicielami lotniska i służb.

Serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji ćwiczeń kierujemy do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, Komendy Miejskiej Policji w Toruniu, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu oraz uczniów klasy mundurowej VI LO im. Zesłańców Sybiru w Toruniu, którzy brali udział w ćwiczeniach w roli pozorantów.

Planowane są kolejne ćwiczenia na lotniskach zarządzanych przez Aero Partner i Aeroklub Polski, o czym AP będzie informować na bieżąco na swojej stronie na Facebook.

Więcej zdjęć z ćwiczeń na stronie www.aeroklub-polski.pl

Źródło: Aeroklub Polski
comments powered by Disqus