Przejdź do treści
Źródło artykułu

Motoszybowiec AOS-71 w Politechnice Warszawskiej

16 maja w dość nietypowym otoczeniu, gdyż w Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej, odbyła się prezentacja innowacyjnego projektu – wielofunkcyjnego, dwumiejscowego motoszybowca nowej generacji AOS-71.

Była to już druga prezentacja nowoczesnego motoszybowca, pierwsza odbyła się 12 marca br. w Politechnice Rzeszowskiej.

Wyposażony w napęd elektryczny, motoszybowiec AOS-71 to wspólne przedsięwzięcie dwóch uczelni technicznych – Politechniki Rzeszowskiej i Politechniki Warszawskiej.

Konferencję rozpoczął Rektor Politechniki Warszawskiej – Prof. Jan Szmidt,  który powitał licznie zgromadzonych gości, a w swoim wystąpieniu nawiązał do tradycji lotnictwa na Politechnice Warszawskiej, która sięga roku 1916 i z której wywodzą się znakomici polscy konstruktorzy i najlepsze konstrukcje latające.

W dalszej części prezentacji głos zabrał kierownik projektu prof. dr hab. inż. Marek Orkisz – rektor Politechniki Rzeszowskiej, dziekan Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej – prof. dr hab. inż. Jerzy Banaszek oraz główny konstruktor motoszybowca AOS-71 mgr inż. Wojciech Frączek (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej), który zaprezentowal zgromadzonym dwumiejscowy motoszybowiec, opowiedział o jego konstrukcji i możliwych osiągach.

Ku zaskoczeniu wszystkich na zakończenie nad głowami zgromadzonych poszybowały – „PW-5 Smyki” – modele szybowców z pianki depron. „Smyki” są projektem Fundacji „Smyki na start”, której celem jest propagowanie lotnictwa i myśli konstruktorskiej już od najmłodszych lat. O samej inicjatywie „Smyków” w trakcie prezentacji AOS-71, mówił Sekretarz Generalny Aeroklubu Polskiego – Bohdan Włostowski.

Poza głównym obiektem – dwumiejscowym motoszybowcem AOS-71 w trakcie prezentacji można było obejrzeć inne konstrukcje pracowników i studentów Politechniki Warszawskiej.

Informacje o projekcie i podstawowe dane techniczne motoszybowca AOS-71

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony