Konferencja prasowa z okazji 100-lecia Aeroklubu Polskiego

100-lecia Aeroklubu Polskiego (fot. Aeroklub Polski)

13 lutego (środa) o godzinie 10:00 w siedzibie PLL LOT ul. 17 Stycznia 43 (dawna ul. Komitetu Obrony Robotników) odbędzie się konferencja prasowa Aeroklubu Polskiego, podczas której zostanie omówiony plan obchodów 100-lecia Aeroklubu Polskiego.

Aeroklub Polski – pierwsza organizacja formalno-prawna polskich lotników sportowych – powstał 30 października 1919 roku w Poznaniu. W kwietniu 1920 roku Aeroklub Polski został członkiem Międzynarodowej Federacji Lotniczej (Federation Aeronautique Internationale – FAI). Działając w trudnych warunkach powojennych, pierwszy Aeroklub Polski zaczął ograniczać swą działalność do popularyzowania wiedzy o lotnictwie, głownie w Wielkopolsce. Po kilku miesiącach istnienia Aeroklub ten zaniechał swej działalności i przerwał kontakty w FAI. W czerwcu 1920 roku stowarzyszenie o identycznej nazwie, Aeroklub Polski, powstało w Warszawie.

W styczniu 1921 roku odbyło się w stolicy wspólne zebranie obydwu Aeroklubów, na którym podjęto decyzję o utworzeniu ogólnopolskiego stowarzyszenia lotnictwa sportowego o nazwie Aeroklub Rzeczypospolitej Polskiej (ARP) z siedzibą w Warszawie. Jego statut został zatwierdzony przez władze państwowe w marcu tegoż roku. Takie były początki Aeroklubu Polskiego.

13 lutego w siedzibie PLL LOT Prezes Aeroklubu Polskiego Jerzy Makula przedstawi plan obchodów 100-lecia Aeroklubu Polskiego. Omówi także pokazy lotnicze oraz Galę zorganizowane w ramach tych obchodów.

W planie Konferencji „100 lat Aeroklubu Polskiego” zaplanowano także:

Przedstawienie osiągnięć AP w roku 2018 (67 medali zdobytych w mistrzostwach Europy i świata – drugi tak dobry wynik w stuletniej historii Aeroklubu Polskiego);

Wręczenie pucharu Prezydenta RP dla załogi balonowej, która wygrała Balonowe Mistrzostwa Świata o Puchar Gordona Bennetta (największe zawody balonowe na świecie, ostatni raz Polacy wygrali te zawody 35 lat temu, ostatni raz Puchar Gordona Bennetta był w polskich rękach w 1983 roku. Trzecie z rzędu zwycięstwo w latach 1933, 1934, 1935 sprawiło, że w 1935 roku Polska otrzymała puchar na własność. Do dzisiaj znajduje się on w Aeroklubie Polskim – będzie prezentowany na Konferencji);

Spotkanie ze wspomnianą załogą balonową, która pokaże materiału z rajdu przez Europę (w zeszłorocznej edycji wystąpiło 20 załóg z 11 krajów, balony wzbiły się w powietrze w piątek 28 września, ich zadaniem było pokonanie bez lądowania jak największej odległości. Mateusz Rękas i Jacek Bogdański pokonali w powietrzu dystans 1145 km. Zwycięski zespół od startu w Bernie leciał dwa dni i 10 godzin, by wylądować w kraju, w okolicach Ostródy);

Spotkanie z mistrzem świata w lotach motoparalotnią oraz mistrzem świata w slalomie motoparalotnią Wojciechem Bógdałem (Mistrz świata w rajdach terenowych Jakub Przygoński i motoparalotniowy indywidualny mistrz świata Wojciech Bógdał utworzyli w 2018 roku na torze wyścigowym biało-czerwoną flagę ze smug dymu unoszącymi się za pędzącymi pojazdami).

Więcej informacji na stronie www.aeroklub-polski.pl

Źródło: Aeroklub Polski
comments powered by Disqus