Jeden z najlepszych sezonów w polskim lotnictwie od ponad dekady
W lotnictwie sezon lotny wciąż trwa i jeszcze nie możemy uznać sportowego roku 2013 za zamknięty… jednak już teraz można śmiało stwierdzić, iż w tym roku polscy lotnicy odnieśli potężny sukces!
Po ponad dekadzie, z wyjątkiem w roku 2010, na koncie polskich pilotów jest już 56 (!) medali zdobytych w mistrzostwach świata, Europy oraz w Pucharach Świata, a to jeszcze nie koniec… przed nami rozstrzygnięcie jeszcze kilku Pucharów Świata.
W poprzednich latach Reprezentacje Polski w sportach lotniczych wywalczyły: w roku 2012 – 35, w roku 2011 – 48, a w roku 2010 – 55 medali i tak przez ostatnich dziesięć lat ostateczny – bardzo dobry roczny rezultat to średnio 45 medali. Prawdopodobnie nie uda już się nam wyrównać wyniku z roku 2001, gdzie nasi zawodnicy stawali na światowych podiach 69 razy, jednak analizując ostatnie roczniki, jest to jedno z największych osiągnięć od ponad 10 lat.
W roku 2013 Reprezentanci Kadr Narodowych w sportach lotniczych sięgnęli aż po 22 krążki mistrzostw świata, w tym wywalczyli 11 tytułów Mistrzów Świata, 5 tytułów Wicemistrzów Świata i 6 tytułów Drugich Wicemistrzów Świata.
W omawianym okresie równie dobrze wypadli Polacy na mistrzostwach Europy. Podczas europejskich zmagań nasi zawodnicy stawali 33 razy na podium, a Mazurka Dąbrowskiego mogliśmy usłyszeć aż 9 razy. Dodatkowo podczas mistrzostw rangi europejskiej polscy lotnicy zdobyli 11 krążków srebrnych i 13 brązowych.
Rozstrzygnięty już został także Puchar Świata 2013 w sporcie paralotniowym, gdzie w klasyfikacji końcowej wśród kobiet Polka Klaudia Bułgakow zdobyła pierwsze miejsce. Klaudia w bieżącym roku wywalczyła także Tytuł Indywidualnej Mistrzyni Świata w paralotniarstwie w klasyfikacji kobiet.
Za bardzo udany możemy uważać ten rok w sporcie szybowcowym. Najwięcej bo aż trzy tytuły mistrzowskie zdobył najbardziej utytułowany polski szybownik – Sebastian Kawa. Sebastian rozpoczął rok, zdobywając w styczniu podczas Szybowcowych Mistrzostw Świata w Argentynie tytuł Mistrza Świata w klasie Standard, następnie w dwóch edycjach Mistrzostw Europy dwukrotnie stawał na najwyższym stopniu podium we Francji w klasie 18 – metrowej i w Polsce w klasie Standard.
W argentyńskim Chavez na podium mistrzostw stanął także Jędrzej Skłodowski, który zdobył tytuł Drugiego Wicemistrza Świata w klasie Światowej.
Wymieniając szybowcowe sukcesy Polaków w bieżącym roku, należy pamiętać o spektakularnym sukcesie Polaków podczas Mistrzostw Europy w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie poza Sebastianem Kawą tytuły wywalczyło jeszcze czterech naszych szybowników: w klasie Standard – Łukasz Wójcik (miejsce drugie) i Paweł Wojciechowski (miejsce trzecie) oraz w klasie Club – Jakub Barszcz (miejsce drugie) i Łukasz Błaszczyk (miejsce trzecie).
Trzy złota wylatał także Bolesław Radomski w sporcie samolotowym. Polski pilot osiągnął ten wynik podczas Samolotowych Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym, które rozgrywane były w Niemczech. Bolesław Radomski pogromił rywali i na niemieckiej edycji mistrzostw zdobył trzy złota: w klasyfikacji ogólnej w lataniu precyzyjnym, w konkurencji nawigacyjnej i drużynowo w klasyfikacji ogólnej razem z Krzysztofem Wieczorkiem i Michałem Wieczorkiem. Podczas tych samych mistrzostw dodatkowo podwójny tytuł Wicemistrza Świata zdobył Krzysztof Wieczorek, sięgając po srebro w klasyfikacji ogólnej i w konkurencji nawigacyjnej. Samolotowe Mistrzostwa Świata w Lataniu Precyzyjnym dobrze wypadły także w wykonaniu Krzysztofa Skrętowicza i Michała Wieczorka, obaj piloci wywalczyli tytuł Drugiego Wicemistrza Świata, pierwszy z nich w konkurencji nawigacyjnej, drugi w konkurencji lądowań. Dodatkowo Michał Wieczorek wraz z Markiem Kachaniakiem i Januszem Darochą dołożyli do tej puli tytuł Drużynowych Wicemistrzów Świata w konkurencji lądowań.
Nasi piloci dobrze wypadli także na rozgrywanych w słowackiej Dubnicy Mistrzostwach Europy w Lataniu Rajdowym, gdzie załoga Michał Wieczorek i Marcin Wieczorek indywidualnie zdobyła dwa medale – srebro w konkurencji lądowań oraz brąz w klasyfikacji ogólnej w kategorii Unlimited. Również w Słowacji w klasyfikacji drużynowej nasze załogi wywalczyły dwa wyróżnienia. Drużyna w składzie Michał Wieczorek/Marcin Wieczorek oraz Janusz Darocha/Zbigniew Chrząszcz zdobyła tytuł Drużynowych Mistrzów Europy w kategorii Unlimited oraz drużyna w składzie Jarosław Sysio/Marcin Skalik i Marek Masalski/Marcin Kwiatosz sięgnęła po tytuł Drużynowych Drugich Wicemistrzów Świata w Lataniu Rajdowym w kategorii Advanced.
Tytuły Mistrzów Świata zdobyli także piloci w sporcie motoparalotniowym, którzy podczas rozgrywanych we Francji I Motoparalotniowych Slalomowych Mistrzostw Świata zdobyli łącznie pięć medali, w tym cztery złote.
Złoty krążek trafił do Marcina Bernata, Marka Furtaka, Pawła Korzewskiego oraz Grzegorza Krzyżanowskiego w sztafecie. Grzegorz Krzyżanowski podwoił swoje złoto, wygrywając także w klasie PF1 – motoparalotnie jednomiejscowe, start z nóg, zaraz za nim w tej samej klasie, na trzecim miejscu podium stanął Marek Furtak, tym samym zdobywając tytuł drugiego wicemistrza świata. Trzecie złoto dla Polaków w Motoparalotniowych MŚ zdobył Marcin Krakowiak w klasie PL1 – motoparalotnie jednoosobowe, start z podwozia. Natomiast czwarty tytuł mistrzowski zdobyli nasi reprezentanci w klasyfikacji drużynowej, złote krążki zawisły na szyjach: Marcina Bernata, Andrzeja Burego, Piotra Ficka, Marka Furtaka, Pawła Kozarzewskiego, Grzegorza Krzyżanowskiego, Andrzeja Malkusza, Kamila Mańkowskiego, Emilii Plak, Wojciecha Bógdała, Marcina Krakowiaka oraz Krzysztofa Romickiego.
W roku 2013 także polscy akrobaci szybowcowi po raz kolejny udowodnili, że nie przez przypadek są najbardziej utytułowanymi pilotami w historii akrobacji szybowcowej i na Mistrzostwach Świata, rozgrywanych w lipcu w Finlandii wywalczyli aż cztery tytuły.
Indywidualnie w klasie Advanced Sławomir Talowski sięgnął po złoto finlandzkich mistrzostw świata w akrobacji szybowcowej, natomiast w klasie Unlimited srebro wywalczył Maciej Pospieszyński. Do tych medali piloci dołożyli także dwa tytuły drużynowe. W klasyfikacji zespołowej Sławomir Talowski, Katarzyna Żmudzińska oraz Magdalena Stróżyk stanęli na szczycie podium i uzyskali tytuł Drużynowych Mistrzów Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie Advanced, a w klasie Unlimited zespół Maciej Pospieszyński, Stanisław Makula, Jerzy Makula zdobył tytuł Drużynowych Drugich Wicemistrzów Świata w Akrobacji Szybowcowej.
W sporcie spadochronowym w bieżącym roku można było także usłyszeć o Polakach. Podczas rozgrywanych w Rosji Mistrzostw Europy w Celności Lądowania i Akrobacji Spadochronowej polskie zawodniczki były dwukrotnie dekorowane. Monika Sadowy-Naumienia zakończyła rywalizację indywidualnie z tytułem Drugiego Wicemistrza Europy w skokach na celność lądowania oraz drużynowo z Agnieszką Wiesner, Bogną Bielecką, Ewą Wesołowską i Ireną Paczek-Krawczyk z tytułem Drużynowych Drugich Wicemistrzów Europy w skokach grupowych również na celność lądowania.
Do tej znakomitej puli polskich osiągnięć w 2013 roku, załoga Przemysław Jurkiewicz i Agnieszka Odachowska dołożyli złoto Mistrzostw Europy w sporcie mikrolotowym w klasie RWL-2 – motolotnie dwumiejscowe.
Niezawodni i w tym roku byli także polscy modelarze. Nasi zawodnicy w modelarstwie lotniczym i kosmicznym rok rocznie zdobywają najwięcej medali w sportach lotniczych, w omawianym okresie jest to wynik 22 krążków.
Indywidualnie po najwyższe odznaczenie, czyli tytuł Mistrza Świata sięgnął Konrad Żurowski w kategorii juniorów podczas MŚ Modeli Szybowców Sterowanych Mechanicznie – F1E. Natomiast w klasyfikacji drużynowej Polacy w składzie Andrzej Poczbut, Adam Krawiec i Tomasz Lipski wywalczyli srebro mistrzostw świata w kategorii modeli swobodnie latających z napędem gumowym – F1B.
Na Mistrzostwach Europy Polska Kadra Narodowa w modelarstwie lotniczym i kosmiczny zawojowała wszystkich, indywidulanie sięgając: trzykrotnie po złoto (Sławomir Łasocha w kategorii modeli rakietoplanów – S4A, Leszek Małmyga w kategorii modeli rakiet czasowych z taśmą – S6A oraz Szymon Byrtek w kategorii modeli rakietoplanów zdalnie sterowanych – S8E/P), czterokrotnie po srebro (dwukrotnie Sławomir Łasocha w kategorii modeli rakiet czasowych z taśmą – S6A oraz w kategorii modeli rakiet czasowych z opadaniem wirowym – S9A, Leszek Małmyga w kategorii modeli rakietoplanów zdalnie sterowanych – S8E/P oraz Michał Bobrowski w kategorii juniorów makiety rakiet – S7) i trzykrotnie po brąz Mistrzostw Europy (Jarosław Mięsiak w kategorii juniorów w klasie modeli akrobacyjnych latających na uwięzi – F2B, drużyna Artur Tomczyk i Witold Korczyński w kategorii juniorów w klasie modeli wyścigowych latających na uwięzi – F2C oraz Grzegorz Goryczka w kategorii makiety rakiet – S7).
Tak dobre wyniki indywidualne, osiągnięte przez naszych modelarzy, przełożyły się na tytuły mistrzowskie w klasyfikacji drużynowej Mistrzostw Europy i tak:
Tytuł Drużynowych Mistrzów Europy zdobyli: Leszek Małmyga, Sławomir Łasocha, Sebastian Szulc w kategorii modeli rakiet czasowych z taśmą – S6A, Mateusz Niebielski, Mateusz Dyba i Paweł Łasocha w kategorii modeli rakiet czasowych z opadaniem wirowym – S9A.
Tytuł Drużynowych Wicemistrzów Europy wywalczyli: Natalia Bilewicz, Bartłomiej Bilewicz i Anna Krzywicka w kategorii juniorów w klasie modeli swobodnie latających z napędem gumowym – F1B, Grzegorz Goryczka, Wojciech Bobrowski, Wojciech Krzywiński w kategorii makiety rakiet – S7, Szymon Byrtek, Leszek Małmyga i Artur Szwed w kategorii modeli rakietoplanów zdalnie sterowanych – S8E/P oraz Michał Bobrowski, Hubert Przedwolski, Mateusz Kormański w kategorii juniorów w klasie makiety rakiet – S7.
Tytuł Drużynowych Drugich Wicemistrzów Europy zdobyli: Sebastian Szulc, Krzysztof Przybytek i Sławomir Łasocha w kategorii modeli rakiet czasowych ze spadochronem – S3A, Sławomir Łasocha, Krzysztof Przybytek, Leszek Małmyga w kategorii modeli rakiet czasowych z opadaniem wirowym – S9A, Mateusz Dyba, Maciej Piasecki, Mateusz Niebielski w grupie juniorów w kategorii modeli rakietoplanów – S4A oraz Hubert Przedwolski, Piotr Sułkowski i Michał Bobrowski również w grupie wiekowej juniorów w kategorii makiety rakiet wysokościowych – S5B.
Podsumowując, polscy piloci dzięki swojej pracy, wytrwałości i poświęceniu osiągnęli ogromny sukces, zdobywając w roku 2013 aż 56 medali w światowej i europejskiej rywalizacji w sportach lotniczych. Za tak wspaniałe wyniki należą się wszystkim zawodnikom gratulacje, a wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego sukcesu - serdeczne podziękowania.
Ewa Rydzewska
Aeroklub Polski
Komentarze