Jeden weekend pięć tytułów – Aeroklub Polski kuźnią mistrzów
27 sierpnia, w siedzibie Aeroklubu Polskiego w Warszawie, odbyła się Konferencja Prasowa podczas której przedstawiono wybitne osiągnięcia polskich zawodników na ostatnich Szybowcowych Mistrzostwach Świata w USA, Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej na Słowacji oraz Mikrolotowych Mistrzostwach Świata w Hiszpanii. Na spotkaniu, które prowadził Tadeusz Sznuk, obecni byli zdobywcy trofeów - Sebastian Kawa, Zbigniew Nieradka, Maciej Pospieszyński, Łukasz Wójcik, Stanisław Makula oraz rodzeństwo Dominika i Przemysław Jurkiewicz, jak również Trener Polskiej Kadry Szybowcowej Jacek Dankowski.
Po uroczystym wstępie wygłoszonym przez prezesa Aeroklubu Polskiego, Włodzimierza Skalika, lotnicy kolejno opisywali swoje doświadczenia związane ze startami w zawodach i ich przebieg. Sebastian Kawa powiedział: „Mistrzostwa w USA były wyjątkowe pod wieloma względami i pobiły parę rekordów. Mieliśmy 13 konkurencji punktowanych prawie wszystkie za 1000 punktów, czyli przeloty musiały być ponad 300 km, a tak naprawdę przekraczaliśmy 500 km w każdej z nich, a były nawet trasy po 700 km. Tutaj niestety ograniczeniem jest fakt, iż w lataniu na termice ma się do wykorzystania krótki dzień i do tego trzeba wyholować w powietrze ponad 100 statków powietrznych, więc ten okres, który można wykorzystać na pokonywanie trasy jest jeszcze krótszy. Ale mimo wszystko latając ze średnimi prędkościami rzędu 150-160 km/h, tak jak to się zdarzyło w klasie 18m, odległości były rekordowe. Rekordowa była również duża ilość kurzu na lotnisku, która nam bardzo dokuczała, a także upały”.
Z kolei Łukasz Wójcik opisywał, jak wyglądał zwykły dzień na zawodach członków naszej kadry: „Same zawody były dosyć ciężkie, mieliśmy dużo latania i do tego panowały wysokie temperatury. Nasz dzień był bardzo napięty. Wstawaliśmy rano i szykowaliśmy sprzęt. Szliśmy na odprawy, czekaliśmy na start co zwykle następowało ok. godz. 13.00. Lądowaliśmy ok. godz. 19.00 i zanim przygotowaliśmy sprzęt do następnego dnia to robił się wieczór. Dalej jedliśmy kolację i szliśmy spać”.
Natomiast Zbigniew Nieradka, który również zabrał głos, żartował: „Zależało nam na tym, żeby zająć trzy pierwsze miejsca, a udało się tylko dwa, dlatego te zawody możemy potraktować jako nieudane”.
Przypomnijmy, iż sportowcy z Aeroklubu Polskiego w 2011 roku wywalczyli 54 medale w międzynarodowej rywalizacji w sześciu dyscyplinach lotniczych: sporcie samolotowym, szybowcowym, spadochronowym, akrobacji szybowcowej, modelarstwie lotniczym i kosmicznym oraz w mikrolotach. W 2012 roku wynik ten niewątpliwie będzie lepszy. W jeden tylko sierpniowy weekend, Polacy przywieźli 5 tytułów Mistrza Świata i 9 medali.
„Dzięki naszym utalentowanym sportowcom i trenerom to dla Aeroklubu kolejny już rok, który obfituje w sukcesy "– podsumowuje Włodzimierz Skalik, prezes Aeroklubu Polskiego. – "Nasza kadra jest znana i ceniona na świecie, większość tegorocznych medalistów to wielokrotni mistrzowie świata i Europy. Można powiedzieć, że utrzymujemy wysoki poziom lotu". – dodaje z uśmiechem Skalik.
Wśród medalistów są zarówno debiutanci, jak i wielokrotni mistrzowie świata. Szczególnie wyróżnili się piloci szybowcowi, Sebastian Kawa, który zdobył już ósmy tytuł Mistrza Świata oraz Zbigniew Nieradka obrońca tytułu mistrzowskiego sprzed dwóch lat , Jerzy Makula (akrobacja szybowcowa), najbardziej utytułowany Polski akrobata Szybowcowy. Ze srebrnym medalem z mistrzostw świata, wrócił Łukasz Wójcik, najmłodszy pilot reprezentacji szybowcowej. Ogromnie cieszy pierwsze miejsce i tytuł Mistrza Świata w Akrobacji Szybowcowej Macieja Pospieszyńskiego oraz wicemistrzostwo rodzeństwa Jurkiewiczów, którzy to w klasie motolotni dwuosobowych wywalczyli drugie miejsce na świecie.
Dobre wyniki to przede wszystkim zasługa ogromnego zaangażowania samych sportowców. Ministerstwo Sportu i Turystyki dofinansowuje przygotowania i udział Kadry Narodowej w zawodach, mimo to większość kosztów sportowcy pokrywają z własnych środków, a trenerzy pracują społecznie. Co więcej ilość środków, niejednokrotnie nie pozwala na start na własnym sprzęcie. Tak było w tym roku w Teksasie podczas szybowcowych mistrzostw świata, gdzie Zbigniew Nieradka, obronił tytuł Mistrza Świata na pożyczonym szybowcu.
Z Aeroklubu Polskiego wywodzą się nie tylko sportowcy – mistrzowie Polski, Europy i świata, ale także doświadczeni piloci cywilni i wojskowi. Wystarczy wspomnieć Jerzego Makulę – najbardziej utytułowanego polskiego akrobatę szybowcowego – kapitana PLL LOT – głównego sponsora działalności sportowej Aeroklubu Polskiego.
Pobierz:
Konferencja Prasowa z Mistrzami Szybowcowymi
Komentarze