Inauguracyjne loty za wyciągarką nowotarskich szybowników

Inauguracyjne loty za wyciągarką nowotarskich szybowników (fot. Aeroklub Nowy Targ)

W miniony weekend sekcja szybowcowa Aeroklubu Nowy Targ rozpoczęła nowy sezon lotniczy.

W tym roku inauguracja sezonu odbyła się w inny niż zazwyczaj sposób, ponieważ do wyciągania szybowców zamiast samolotu holującego używano tzw. wyciągarki szybowcowej. Od tego sezonu urządzenie to na stałe zagościło na nowotarskim lotnisku. Zostało sprowadzone z Niemiec, gdzie użytkował je lokalny aeroklub.

Wyciągarka zamontowana jest na podwoziu samochodowym i wyposażona jest w ogromny silnik diesla marki Detroit Diesel o mocy ponad 300 KM. Dwa bębny po bokach mogą pomieścić do 2000 m liny syntetycznej, która pozwoli na wzbijanie się szybowców na pułap nawet 800 m nad poziom lotniska. Obecnie zamontowana jest lina stalowa o długości 1000 m, co pozwoliło podczas weekendowych lotów na osiąganie wysokości ok. 480 m.

W ciągu dwóch dni wykonano ponad 70 startów, uczono się obsługi i procedur podczas pracy wyciągarki, a piloci nabierali wprawy podczas szybkich i stromych startów. Podstawową zaletą tego rodzaju startu jest znaczne obniżenie kosztów szkolenia oraz szybkość wykonywania tej operacji ponieważ hol na pułap ok. 500 m trwa dosłownie kilkadziesiąt sekund! Jest to bardzo widowiskowe i wzbudza zachwyt osób obserwujących loty. Loty za wyciągarką mają jeszcze jedną, niebagatelną zaletę, którą docenią osoby mieszkają w pobliżu lotniska...jest ona niemal bezgłośna.

Używanie samolotu do holowania niestety powoduje hałas, ale dzięki temu urządzeniu intensywność takich startów ulegnie znacznemu zmniejszeniu. Od tego sezonu oferta szkoleniowa aeroklubu zostanie poszerzona o szybowcowe szkolenie podstawowe za wyciągarką, które będzie bardziej dostępne cenowo. Aeroklub zaprasza na lotnisko, gdzie od niedawna można skorzystać z placu zabaw dla dzieci wybudowanego dzięki funduszom z budżetu obywatelskiego, a każdy zainteresowany szkoleniem, lotami, obejrzeniem samolotów czy szybowców lub chcący po prostu spędzić ciekawie czas będzie miło widziany.

Galeria zdjęć z inauguracyjnych lotów za wyciągarką nowotarskich szybowników

opr. Robert Koprowski

Źródło: Aeroklub Nowy Targ
comments powered by Disqus