Przejdź do treści
Źródło artykułu

„The Kargil Girl” – kontrowersje filmu przybliżającego historię pierwszej kobiety pilot w IAF

12 sierpnia ogólnoświatową premierę miał film „Gunjan Saxena: The Kargil Girl” wyprodukowany przez Netflixa. Przybliża on historię odważnej młodej oficer, pierwszej w historii Indii kobiety pilot, która w 1999 r. brała udział w misjach bojowych podczas wojny o Kargil między Indiami, a Pakistanem.

Gunjan Saxena była jedną z pierwszych kobiet w Indyjskich Siłach Powietrznych (IAF), ale jej film biograficzny wywołał kontrowersje w Indiach za zobrazowanie seksizmu panującego w IAF. Byli i obecni członkowie indyjskiej armii skrytykowali Netflixa za przedstawienie sił zbrojnych jako, miejsca gdzie panuje dyskryminacja ze względu na płeć.

Rzecznik IAF napisał do indyjskiej rady cenzorskiej, a także do Dharma Productions (producenta filmu) oraz Netflixa zarzucając im, że Gunjan Saxena przedstawiła pewne sytuacje, które wprowadzają w błąd i pokazują niewłaściwą kulturę pracy w IAF, skierowaną zwłaszcza przeciwko kobietom. Saxena, pisząc na swoim blogu podkreśla, że kiedy dołączyła do IAF, nie było dyskryminacji na poziomie organizacyjnym i że cały czas miała równe szanse. Ale broniła znacznej części filmu, twierdząc, że przez lata służby w wojsku walczyła także z uprzedzeniami i dyskryminacją za bycie kobietą.

Inna pilot, Archana Kapoor, która w 1994 r. była jedną z pierwszych kobiet w IAF i pozostawała w jej szeregach przez 10 lat, powiedziała, że film nie odzwierciedla jej doświadczeń. Przyznała, że na początku służyła ze starszym oficerem, który nie chciał planować z nią swoich lotów. „Po prostu czuł się trochę zaniepokojony, ponieważ do tego czasu nie był pewien moich umiejętności”. Ale kiedy razem odbyli loty podczas ćwiczeń wojskowych, zdał sobie sprawę z jej zdolności i przeprosił za swoje poprzednie komentarze, dodała.

Zwiastun filmu „Gunjan Saxena: The Kargil Girl”:

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony