Leszno Cup 2017 – już od jutra

Międzynarodowych Zawodów Szybowcowych Leszno Cup (fot. Leszno Cup)

Już we wtorek ruszają zawody szybowcowe Leszno Cup w klasach 15m i 18m oraz Regionalne Zawody Szybowcowe w klasie Club A.

Do zawodów zgłosiło się 54 pilotów nie tylko z Polski. Na leszczyńskim niebie będzie można zobaczyć również szybowników z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwajcarii oraz Niemiec. Szykują się zatem emocjonujące zawody.

Pierwsze starty zaplanowano na najbliższą środę. Zawody potrwają do 27 sierpnia.

Gorąco zapraszamy na piękne leszczyńskie lotnisko w terminie 15-27 sierpnia do kibicowania pilotom.

Relację z zawodów śledzić można na stronach: www.aeroklub.leszno.pl/zawody (Club A) oraz ww.lesznocup.pl (15m, 18m).


Historia Leszno Cup

Pod koniec odbywających się w maju 2012 r. w Lesznie mistrzostw Polski w klasie otwartej, Komisja Szybowcowa zadecydowała, że w przyszłości nie będziemy już rozgrywać mistrzostw w klasie 18-metrowej.

Moim zdaniem w tym czasie „osiemnastki” były najbardziej prężna i najszybciej rozwijającą się klasą w Polsce, ale chodziło o to, żeby ograniczyć ilość klas w których rozgrywamy mistrzostwa.

Wydawało mi się, że brakuje stałej, powtarzającej się corocznie imprezy pod koniec sezonu.

Chciałem się troszeczkę wzorować na tym, że na początek sezonu Prievidza urządza piękne zawody, w Polsce sezon akurat jest troszeczkę późniejszy niż u naszych południowych sąsiadów, zróbmy więc nasze zawody LesznoCup w sierpniu.

Początkowo myślałem, że będzie to propozycja na rok 2013 ale po chwili przemyślenia stwierdziłem, że dlaczego mamy czekać skoro do sierpnia jest jeszcze parę miesięcy, zróbmy to już w tym roku.


Chwila rozmowy z Robertem Koralewskim, stwierdziliśmy, że lotnisko będzie puste za wyjątkiem szkolenia więc dlaczego nie.

Zwróciliśmy się z prośbą do Aeroklubu Leszczyńskiego, aby nam troszeczkę pomogli, zrobiliśmy takie sobie małe zawody. W pierwszym wydaniu było aż 10 pilotów lub tylko 10 pilotów, jak kto na to patrzył.

Ale za to pogoda nam dopisała, były piękne konkurencje włącznie z długą 617 km, jak na drugą połowę sierpnia bardzo długą konkurencją. Mieliśmy dwie „holówki” na co dzień, a w jednej z konkurencji czy nawet dwóch gościnna „holówka” też została zatrudniona, tak, że wszystkie 10 szybowców było w powietrzu w ciągu 15-20 min.

Dzięki dużej pomocy młodych Pilotów z Leszna udawało nam się błyskawicznie organizować starty i zniknąć z lotniska by nie przeszkadzać w trakcie szkolenia.

Nasze kochane żony zadbały o to by codziennie był miły wieczorek towarzyski, grill i zabawa.

Zawody się rozrastały, jednego roku, nie pamiętam czy 2013 czy 2014 komisja Szybowcowa wyznaczyła mistrzostwa Polski w klasie otwartej w tym samym terminie, w którym normalnie mamy LesznoCup (czyli w drugiej połowie sierpnia), w Częstochowie.  Aby uniknąć przerwy w kalendarzu przyłączyliśmy się do Mistrzostw Polski. Nazwaliśmy to “LesznoCup na wygnaniu”, była podwójna klasyfikacja mistrzostw Polski i LesznoCup.

Rok 2015, 2016 LesznoCup rozgrywane były równolegle z mistrzostwami Polski Juniorów, w dwóch klasach, 18 i 15m.

W tym roku będziemy rozgrywać je osobno, bez Juniorow ale wraz z Klasą Club.

Zapraszamy!
Andy Śmielkiewicz

Źródło: Aeroklub Leszczyński
comments powered by Disqus