Mazury AirShow 2017 po raz 19-sty eksportowym wydarzeniem Warmii i Mazur

Mazury AirShow 2017

W cyklu imprez akcji programowej pn. "Lotnicze Mazury" największym wydarzeniem w dniach 3-6.08.2017 r. będzie już "XIX Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa i Mazur", podczas którego będzie można spędzić weekend w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich i podziwiać mazurskie pokazy lotnicze w pięknej scenerii jeziora Niegocin oraz wystawę statyczną samolotów na historycznym lotnisku Wilamowo. Więcej informacji oraz formularz zgłoszenia na XIX Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa i Mazur można znaleźć na stronie www.mazuryairshow.pl

Tradycyjnym finałem Zlotu będą jedyne tego typu w Europie pokazy lotnicze pn. "Mazury AirShow 2017" (w dniach 5-6.08.2017 r.), realizowane nad wodą i na jeziorze Niegocin z udziałem wodnosamolotów.

"Mazury AirShow 2017" to największe cywilne pokazy lotnicze w Polsce, wcześniej realizowane pod nazwą "Festyn Lotniczy Mazury". Inauguracja imprezy odbywała się w 1999 roku na lotnisku Kętrzyn Wilamowo i od tego roku mazurskie pokazy lotnicze, w pierwszy weekend sierpnia gromadzą na pokazach liczną publiczność rozmiłowaną w podniebnych ewolucjach. W tym roku odbędzie się już 19-sta edycja mazurskich i wyjątkowych pokazów lotniczych a za rok mały jubileusz bo już przygotujemy 20-stą edycję.

 
 

Podczas jedenastej edycji Festynu organizatorzy zapragnęli zainteresować lotnictwem szerszą publiczność i przenieśli część pokazów z lotniska Wilamowo do Giżycka, nad jezioro Niegocin. Okazało się to doskonałym pomysłem i dlatego od 9-ciu lat całość lotniczych pokazów odbywa się w Giżycku, w pięknej scenerii białych żagli j.Niegocin.

Na mazurskiej imprezie lotniczej zawsze gościli najlepsi piloci – mistrzowie Polski i świata, wojskowe statki powietrzne, zespoły pokazowe i indywidualni akrobaci. To również znakomita okazja do podziwiania najnowocześniejszych samolotów ale i zabytkowych – historycznych konstrukcji, nawet z początków XX wieku.

 
 

Tak będzie i w 2017 roku, o czym warto się przekonać przybywając na Mazury, do Giżycka. W 2013 okur pokazy lotnicze pn. "Mazury AirShow" zostały wyróżnione tytułem "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur" w kategorii WYDARZENIE a w 2015 r Marszałek Warmii i Mazur wyróżnił certyfikatem marki regionalnej "Produkt Warmia Mazury".

 

Mazury AirShow to impreza pod wieloma względami wyjątkowa. Pokazy odbywają się w niecodziennej i pięknej mazurskiej scenerii, gdzie brzegi jeziora stanowią naturalny amfiteatr dla publiczności zapewniając świetną widoczność. Tafla jeziora jest doskonałym lądowiskiem dla wodnosamolotów czyli dla latających łodzi i samolotów-amfibii. Nie bez znaczenia jest też fakt, że Mazury AirShow to jedyne tej wielkości pokazy lotnicze, które można oglądać brzegów jeziora, statków i jachtów całkowicie za darmo. W 2015 roku mazurskie pokazy lotnicze przez dwa dni obserwowało ponad 200 tys. a w 2016 r. mimo gorszej pogody ponad 150 tys.

 
 

Podczas tegorocznej edycji imprezy nie zabraknie akrobacji indywidualnej i zespołowej, pokazowych przelotów nowoczesnych oraz zabytkowych samolotów, na których latali piloci podczas II wojny światowej. Wielką atrakcją będą wodowania i starty wspomnianych już wodnosamolotów czy latających łodzi.

 

Nowatorskim rozwiązaniem jest/będzie transmisja komentarza z pokazów w wykonaniu Tadeusza Sznuka, przez Radio AirShow na częstotliwości 89.1 MHz. Natomiast gdyby nie było możliwości przybyć do Giżycka, na mazurskie pokazy, zachęcamy do otworzenia własnego komputera i podglądanie w internecie lotniczych popisów, prosto ze Studia TV Mazury AirShow.

Wszystkich którym uda się zaplanować w dniach 5-6 sierpnia turystyczny weekend w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich zapraszamy na "Mazury AirShow 2017", nad jez. Niegocin w Giżycku, na spotkania z pilotami ale również i na wyjątkową wystawę statyczną samolotów zlokalizowaną na lotnisku Kętrzyn Wilamowo.

W imieniu organizatorów
Stanisław Tołwiński - Prezes AKJ

Więcej informacji na stronie www.lotniskoketrzyn.pl
 

Źródło: Aeroklub Krainy Jezior
comments powered by Disqus