Tecnam P2010 z certyfikatem FAA

Tecnam P2010

Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) przyznała certyfikat typu dla modelu Tecnam P2010, czteromiejscowego jednosilnikowego samolotu produkowanego we Włoszech. Konstrukcja ta opracowana została przy zastosowaniu zaawansowanych technologii i posiada kadłub zbudowany w całości z włókna węglowego oraz metalowe skrzydła i statecznik pionowy.

Zatwierdzenie modelu P2010 przez FAA jest dla włoskiej spółki kluczowym elementem, który umożliwi jej rozpoczęcie ekspansji na rynku amerykańskim. Według Tecnam, firma ta jest jednym z dwóch producentów oryginalnego wyposażenia OEM (ang. Original Equipment Manufacturer), którzy posiadają możliwość wytwarzania statków powietrznych GA zarówno z komponentów metalowych, jak i kompozytowych.

Aktualnie, model P2010 jest najbardziej zaawansowanym i nowoczesnym jednosilnikowym statkiem powietrznym na rynku szkolenia lotniczego. Jedną z jego podstawowych zalet są niższe koszty eksploatacji, co może przełożyć się bezpośrednio na ofertę cenową szkół lotniczych.

Dane techniczne samolotu Tecnam P2010:

Rozpiętość: 10,30 m
Długość: 7,97 m
Wysokość: 2,64 m
Masa startowa: 1,160 kg
Prędkość maksymalna: 260 km/h
Prędkość podróżna: 246 km/h
Silnik: Lycoming IO-360 o mocy maks. 130 kW (180 KM)

Źródło: aero-news.net
comments powered by Disqus