Przejdź do treści
Podchorąży Lotniczej Akademii Wojskowej Jakub Brysławski, fot. wojsko-polskie.pl
Źródło artykułu

Miniaturowy silnik odrzutowy wykonany przez studenta LAW

Nauka w Lotniczej Akademii Wojskowej to nie tylko szkolenie lotnicze, ale też szereg zajęć technicznych, które wymagają zaangażowania i dużej wiedzy.

Nauka w Lotniczej Akademii Wojskowej to nie tylko szkolenie lotnicze, ale też szereg zajęć technicznych, które wymagają zaangażowania i dużej wiedzy. W efekcie powstają ciekawe i nietuzinkowe projekty mogące w przyszłości znacznie wpłynąć na rozwój przemysłu lotniczego.

Podchorąży Lotniczej Akademii Wojskowej Jakub Brysławski w ramach swojej pracy inżynierskiej skonstruował miniaturowy silnik odrzutowy zasilany gazem LPG. Opiekunami projektu byli dr Justyna Tomaszewska oraz kpt. Tomasz Zienkiewicz z Zakładu Kształcenia Ogólnego. Całe przedsięwzięcie wspierali również pracownicy Katedry Płatowca i Silnika a w szczególności mgr Robert Bąbel.

Inspiracją dla studenta był szwajcarski pilot Yves Rossy, który użył skrzydła napędzanego miniaturowymi silnikami odrzutowymi do swojego przelotu nad kanałem La Manche.

Prace nad projektem trwały prawie rok i składały się z dwóch części: opracowanie informacji do obliczeń oraz samodzielne wykonanie silnika.

Zarówno stanowisko badawcze jak i sam silnik został zaprojektowany oraz wykonany przez podchorążego od podstaw, co stanowiło nie lada wyzwanie oraz zasługuje na szczególny podziw – podkreśla opiekun projektu kpt. Tomasz Zienkiewicz.

Miniaturowy silnik odrzutowy może znaleźć bardzo szerokie zastosowanie: wykorzystanie do napędu modeli zdalnie sterowanych Radio Control, bezzałogowych statków powietrznych, jako awaryjny napęd do szybowców, może być również użyty w stanowiskach badawczych lub posłużyć jako model demonstracyjny na potrzeby szkoleniowe. W przyszłości podobne konstrukcje mogą zostać użyte do napędzania miniaturowych systemów latających (JetPack).

Praca nad budową silnika była dla mnie ogromnym wyzwaniem. Czuję satysfakcję, że projekt zakończył się sukcesem. Podczas prób zostały zachowane standardy bezpieczeństwa: zainstalowany ekran ochronny, sterowanie silnikiem odbywało się na odległość oraz przygotowane były gaśnice. Mam nadzieję, że w przyszłości przyczyni się to do poprawienia sprawności tego typu urządzeń - podkreśla sierż. pchor. Jakub Brysławski

Utalentowany student LAW już pracuje nad rozwinięciem swojego projektu inżynierskiego. Praca magisterska będzie polegać na stworzeniu platformy pomiarowej dla miniaturowych silników odrzutowych, która ma badać ciśnienie sprężania, prędkość obrotową i temperaturę gazów wylotowych, jak również ciąg silników. 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony