Przejdź do treści
Źródło artykułu

Szkolenie w Ośrodku Szkolenia Aeromobilno-Spadochronowego

Od początku miesiąca marca br w OSA-S trwa intensywne szkolnie. Rozpoczęło się m. in. przeszkolenie kandydatów na instruktorów spadochronowych, szkolenie na układaczy spadochronów zapasowych, podstawowy kurs do uzyskania tytułu skoczka spadochronowego czy też specjalistyczne zajęcia do podchorążych z WSO z Wrocławia. 

W dniu 09 marca 2014 roku w Ośrodku Szkolenia Aeromobilno-Spadochronowego 25.Brygady Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej zakończyła szkolenie kolejna grupa żołnierzy. Tym razem byli to podchorążowie z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Podchorążowie zostali zapoznani z zasadami użycia i wykorzystania śmigłowców podczas działań taktycznych, w tym: zasad załadunku i desantowania z pokładu śmigłowca, zachowania się żołnierzy po opuszczeniu śmigłowców w różnych sytuacjach taktycznych oraz desantowania ze śmigłowców z przyziemienia. Jest to niepowtarzalna okazja porównania wiedzy książkowej ze specyfiką szkolenia i służby w jednostkach wojsk Aeromobilnych.

Obecnie w Ośrodku prowadzony jest również podstawowy kurs do uzyskania tytułu skoczka spadochronowego. Żołnierze po pozytywnym zakończeniu tego szkolenia zdobędą tytuł i uprawnienia skoczka spadochronowego, poznają również tajniki działania na śmigłowcach. Ponadto, kursanci nauczą się technik linowych wykorzystywanych nie tylko podczas desantowania z pokładu śmigłowców, ale także prowadzenia strzelań ze śmigłowca oraz zasad naprowadzania na zrzutowiska i lądowiska. 

W ciszy i skupieniu, w pomieszczeniach układalni spadochronów szkoli się kolejna grupa – układacze spadochronów zapasowych. Podczas 3-tygodniowego kursu poznają dokładnie budowę i zasady eksploatacji określonego typu spadochronu, a przede wszystkim uczą się jego układania. 20 bezbłędnych ułożeń stanowi warunek do otrzymania certyfikatu, który z kolei upoważnia do samodzielnego układania spadochronu. Wymagania są bardzo rygorystyczne, ale stawka jest jeszcze wyższa, ponieważ ułożone spadochrony zapasowe mogą w przyszłości uratować życie

Wkrótce minie miesiąc odkąd grupa 20 żołnierzy rozpoczęła szkolenie w ramach kursu dla kandydatów na instruktorów spadochronowych. Jest to pierwsza grupa, która podczas kursu będzie korzystała z symulatora skoków spadochronowych – tunelu aerodynamicznego HALO-HAHO. Szkolenie w symulatorze pozwoli przyspieszyć proces szkolenia oraz zwiększy bezpieczeństwo podczas praktycznego wykonywania skoków. 

Kandydaci na instruktorów spadochronowych nie są jedyną grupą korzystającą z symulatora. Na co dzień trenują w nim żołnierze z jednostek wszystkich Rodzajów Sił Zbrojnych. Symulator w Ośrodku zapewnia żołnierzom możliwość szkolenia i treningu indywidualnego i zespołowego, z wykorzystaniem sprzętu wojskowego, w warunkach ograniczonej widoczności.

Szkolenie na ziemi realizowane jest w pełnym wymiarze, a piękna pogoda i sprzyjające warunki atmosferyczne pozwolą wkrótce na rozpoczęcie skoków spadochronowych.

Tekst: mjr Rafał Meresiński

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony