Przejdź do treści
tw_2skrzydlo_2.jpg
Źródło artykułu

Podniebne emocje z okazji święta 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego

Jak wygląda samolot wielozadaniowy F-16 oraz sprzęt wysokosciowo – ratowniczy czy wozy bojowe typu Rosomak i Hammer dowiedzieli się wszyscy Ci, którzy 1 października br. zawitali do Galerii Malta w Poznaniu.

Fani lotnictwa, sprzętu lotniczego i tematyki wojskowej w ramach obchodów święta 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, podziwiali tego dnia sprzęt, rozmawiali z personelem ciekawie spędzając słoneczny weekend.

Dzień wcześniej (30 września br.) na Placu A. Mickiewicza w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka pododdziałów wraz z występem Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, którą zwieńczył przelot klucza samolotów wielozadaniowych F-16.

W Galerii Malta można było natomiast obejrzeć makietę samolotu F-16, porozmawiać z pilotem, który opowiadał o swojej codziennej pracy, lataniu i misjach powietrznych.

Zebranym mieszkańcom Poznania zaprezentowano umundurowanie pilota oraz niezbędny sprzęt umozliwiający mu przetrwanie w warunkach ekstremalnych (np. po katapulcie). Nie tylko sylwetka samolotu stała się główną atrakcją w Galerii Malta – również wystawa uzbrojenia F-16 oraz transport, służący do jego przewozu. Oprócz sprzętu lotniczego na terenie Galerii Malta można było zobaczyć wojskowe pojazdy takie jak polski wóz bojowy Rosomak, wykorzystywany w misjach pokojowych i stabilizacyjnych czy legendarny amerykański samochód terenowy Hammer, który od niedawna służy także w polskich Siłach Zbrojnych.

Obchody święta w Galerii Malta rozpoczął Dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego - gen. bryg. pil. Włodzimierz USAREK, otwierając wystawę „Lotnictwo na wesoło” autorstwa Andrzeja Olejniczaka. Przy niej zaprezentowano przedmioty aukcji internetowej (trwającej jeszcze kilka dni), z której dochód przeznaczony jest na leczenie i rehabilitację pilota Sił Powietrznych RP – Jacka „FlySharka”, chorującego na stwardnienie rozsiane.

Aukcja charytatywna to nie jedyny tego typu akcent podczas wydarzenia. Wszyscy, którzy tego dnia angażowali się w pomoc, korzystali też ze specjalnego autobusu stacji krwiodawstwa, gdzie można było oddać próbkę krwi na potrzeby banku szpiku, pod kątem ewentualnej możliwości przeszczepu.

Wystawa fotograficzna wraz z prezentowanym sprzętem spadochronowym Ośrodka Służby Wysokościowo – Ratowniczej i Spadochronowej Sił Powietrznych znalazła niemałe grono sympatyków.

Najmłodszych przyciągały balony na ogrzane powietrze z Aeroklubu Poznańskiego, modele zdalnie sterowane czy pracownia modelarska (przygotowana przez Stowarzyszenie Modelarzy Poznańskich i Klub 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego), gdzie przyglądano się jak z maleńkich części powstaje samolot.

Przedstawiciele Politechniki Poznańskiej zaprezentowali imponującą ekspozycję – fregatę -motoszybowiec, tunel aerodynamiczny i symulację silnika samolotu. Tego dnia odbył się też pokaz koreańskiej sztuki walki - taekwondo w wersji olimpijskiej. Dla najmłodszych uczestników lotniczego święta, Klub 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego przygotował zabawy oraz konkursy plastyczne.

Nieco starsi mieli okazję zapoznać się z ofertą dydaktyczną Akademii Obrony Narodowej z Warszawy, Politechniki Poznańskiej czy klas o profilu wojskowym i lotniczym z rejonu Wilekopolski.

Ciekawe pamiątki lotnicze, albumy zdjęć samolotów F- 16 w niezwykle intrygujących ujęciach, koszulki, piny z wizerunkiem samolotów, czasopisma o tematyce wojskowej to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych stoisk, przy których każdy sympatyk lotnictwa mógł zakupić coś dla siebie.

kpt. Marlena BIELEWICZ
oficer prasowy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony