Przejdź do treści
Źródło artykułu

Dzień pełen pamięci o polskich pilotach

25 sierpnia br. rozpoczęły się uroczystości związane z Centralnymi obchodami Święta Lotnictwa Polskiego w Poznaniu.

W czwartkowe przedpołudnie o godzinie 11 na skwerze przy starym Porcie Ławica odsłonięto15 tablic upamiętniających wielkopolskich lotników zamordowanych w Katyniu. Przy każdej z tablic posadzono juz wcześniej dęby pamięci, które wpisują się w ideę zapoczątkowaną przez Prezydenta RP. Uhonorowani to oficerowie wywodzący się z Wielkopolski i związani z lotnictwem wojskowym, którzy na tej ziemi zaczynali swoją służbę dla Ojczyzny. Poznań to kolebka wojskowego lotnictwa. Wśród upamiętnionych jest podporucznik Janina Lewandowska, jedyną kobieta zamordowana w Katyniu, córka dowódcy Powstania Wielkopolskiego generała Dowbora-Muśnickiego To wyjątkowe miejsce powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzina Katyńska oraz dzięki zaangażowaniu przedstawicieli portu lotniczego Ławica oraz władz wojewódzkich i samorządowych.

Podczas uroczystości gen. bryg. pil. Dariusz Malinowski został odznaczony przez Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich w Poznaniu medalem za Zasługi Dla Utrwalania Pamieci o zbrodni katyskiej.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele wszystkich służb mundurowych, kombatanci i weterani, władze Poznania z Wojewodą Wielkopolskim – Zbigniewem Hoffmannem na czele, rodziny upamiętnionych oficerów, harcerze oraz mieszkańcy Poznania. Uroczystą oprawę zapewniła kompania reprezentacyjna oraz orkiestra Sił Powietrznych

Po południu, w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego odbyła się uroczystość prochów kapitana pilota Kazimierza Spornego, który po kilkudziesięciu latach powrócił z Wielkiej Brytanii, gdzie był pochowany na londyńskim cmentarzu. Zgodnie z jego ostatnia wolą został w pochowany w Poznaniu.

Na uroczystość przybyli m.in.: reprezentujący Ministra Obrony Narodowej – Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji Kultury i Dziedzictwa Pan Michał Wiater, Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, oraz bratanek kapitana Spornego – Zygmunt Sporny z rodziną. Na uroczystości obecny był Dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. pil Dariusz Malinowski wraz z żołnierzami dowództwa i 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego z płk. dr pil. Grzegorzem Ślusarzem na czele.

Uroczystą oprawę zapewniła kompania reprezentacyjna oraz orkiestra Sił Powietrznych. Po okolicznościowych przemówieniach, nad lotniskiem w Krzesinach przeleciało ugrupowanie sześciu myśliwców F-16 oddając w ten sposób hołd legendarnemu pilotowi.

Kapitan pilot Sporny spoczął w Kwaterze  Lotników na Miłostowie. Podczas uroczystości nad nekropolią przeleciały Iskry, rozpościerając za sobą biało-czerwona smugę. Ceremonia miała bardzo doniosły charakter.

Sprowadzenie prochów kpt. pil Kazimierza Spornego udało się zrealizować dzięki współpracy różnych środowisk, a przede wszystkim zaangażowaniu Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Kapitan Sporny był legendą Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. Urodził się w Poznaniu i tutaj służył w 3. Pułku Lotniczym. Brał udział w bitwie o Anglię. Wykonał 93 loty bojowe Walczył w polskich dywizjonach 302 dywizjonie nazwanym "Poznańskim", 303 dywizjonie "Warszawskim", w dywizjonach brytyjskich oraz Polskim Zespole Myśliwskim - legendarnym „Cyrku Skalskiego . Za swoje zasługi w czasie wojny otrzymał tytuł honorowy Asa Myśliwskiego. Podczas wojny odznaczony został srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari oraz trzykrotnie Krzyżem Walecznych.

por. Grzegorz Jasianek
oficer prasowy 2.SLT

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony