Dzień pełen pamięci o polskich pilotach
25 sierpnia br. rozpoczęły się uroczystości związane z Centralnymi obchodami Święta Lotnictwa Polskiego w Poznaniu.
W czwartkowe przedpołudnie o godzinie 11 na skwerze przy starym Porcie Ławica odsłonięto15 tablic upamiętniających wielkopolskich lotników zamordowanych w Katyniu. Przy każdej z tablic posadzono juz wcześniej dęby pamięci, które wpisują się w ideę zapoczątkowaną przez Prezydenta RP. Uhonorowani to oficerowie wywodzący się z Wielkopolski i związani z lotnictwem wojskowym, którzy na tej ziemi zaczynali swoją służbę dla Ojczyzny. Poznań to kolebka wojskowego lotnictwa. Wśród upamiętnionych jest podporucznik Janina Lewandowska, jedyną kobieta zamordowana w Katyniu, córka dowódcy Powstania Wielkopolskiego generała Dowbora-Muśnickiego To wyjątkowe miejsce powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzina Katyńska oraz dzięki zaangażowaniu przedstawicieli portu lotniczego Ławica oraz władz wojewódzkich i samorządowych.
Podczas uroczystości gen. bryg. pil. Dariusz Malinowski został odznaczony przez Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich w Poznaniu medalem za Zasługi Dla Utrwalania Pamieci o zbrodni katyskiej.
Na uroczystość przybyli przedstawiciele wszystkich służb mundurowych, kombatanci i weterani, władze Poznania z Wojewodą Wielkopolskim – Zbigniewem Hoffmannem na czele, rodziny upamiętnionych oficerów, harcerze oraz mieszkańcy Poznania. Uroczystą oprawę zapewniła kompania reprezentacyjna oraz orkiestra Sił Powietrznych
Po południu, w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego odbyła się uroczystość prochów kapitana pilota Kazimierza Spornego, który po kilkudziesięciu latach powrócił z Wielkiej Brytanii, gdzie był pochowany na londyńskim cmentarzu. Zgodnie z jego ostatnia wolą został w pochowany w Poznaniu.
Na uroczystość przybyli m.in.: reprezentujący Ministra Obrony Narodowej – Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji Kultury i Dziedzictwa Pan Michał Wiater, Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, oraz bratanek kapitana Spornego – Zygmunt Sporny z rodziną. Na uroczystości obecny był Dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. pil Dariusz Malinowski wraz z żołnierzami dowództwa i 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego z płk. dr pil. Grzegorzem Ślusarzem na czele.
Uroczystą oprawę zapewniła kompania reprezentacyjna oraz orkiestra Sił Powietrznych. Po okolicznościowych przemówieniach, nad lotniskiem w Krzesinach przeleciało ugrupowanie sześciu myśliwców F-16 oddając w ten sposób hołd legendarnemu pilotowi.
Kapitan pilot Sporny spoczął w Kwaterze Lotników na Miłostowie. Podczas uroczystości nad nekropolią przeleciały Iskry, rozpościerając za sobą biało-czerwona smugę. Ceremonia miała bardzo doniosły charakter.
Sprowadzenie prochów kpt. pil Kazimierza Spornego udało się zrealizować dzięki współpracy różnych środowisk, a przede wszystkim zaangażowaniu Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej.
Kapitan Sporny był legendą Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. Urodził się w Poznaniu i tutaj służył w 3. Pułku Lotniczym. Brał udział w bitwie o Anglię. Wykonał 93 loty bojowe Walczył w polskich dywizjonach 302 dywizjonie nazwanym "Poznańskim", 303 dywizjonie "Warszawskim", w dywizjonach brytyjskich oraz Polskim Zespole Myśliwskim - legendarnym „Cyrku Skalskiego . Za swoje zasługi w czasie wojny otrzymał tytuł honorowy Asa Myśliwskiego. Podczas wojny odznaczony został srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari oraz trzykrotnie Krzyżem Walecznych.
por. Grzegorz Jasianek
oficer prasowy 2.SLT
Komentarze