Przejdź do treści
Źródło artykułu

Nowy numer Przeglądu Lotniczego już w sprzedaży

W numerze znowu prezent dla lotników – aktualna mapa elementów przestrzeni powietrznej, jaką posługuje się FIS. Po sektorze Warszawa (numer sierpniowy) dołączona mapa sektora Gdańsk. Nie przegap tego PLAR – tej mapy nie kupisz gdzie indziej!

W numerze m. in.:
Dynamic – do szybkiej rekreacji
Są samoloty, które mają być praktyczne. Są też takie, które mają latać oszczędnie. Na szczęście jest też grupa maszyn zaprojektowana przede wszystkim dla przyjemności latania. WT-9 Dynamic łączy w sobie sylwetkę myśliwca z gracją szybowca. Przy okazji nie jest zachłanny na paliwo. Wybierz się z nami w kilka Dynamików na lotniczą przejażdżkę nad Zalew Zegrzyński.

Nowa perspektywa
Pamiętasz jakim szokiem było pojawienie się glass kokpitów w samolotach general aviation kilka lat temu? Przygotuj się na kolejną rewolucję w prezentacji danych nawigacyjno-pilotażowych. Cirrus Perspective by Garmin już dziś zaczyna być seryjnie montowany w schodzących z linii montażowej Cirrusach. Nie jest też jakimś teoretyczno-enigmatycznym prospektowym gadżetem. Przetestowaliśmy go podczas oficjalnej polskiej prezentacji.

Silnik odpoczywa

„A co z silnikiem gdy nie pracuje?” No właśnie, okazuje się, że aby dał się uruchomić po dłuższej przerwie i potem jeszcze służył nam kolejne setki godzin, musimy o niego odpowiednio zadbać. Po przeczytaniu naszego artykułu nie zapomnisz o czynnościach, które zagwarantują mu długowieczność.

Jeszcze o mapie VFR

Jak się w praktyce okazuje, pisania o zasadach obowiązujących w poszczególnych rodzajach elementów przestrzeni nigdy dość. Mimo iż od rewolucji w przestrzeni powietrznej w Polsce minęło już klika lat, to ciągle znajdzie się jakiś pilot, który wleci tam, gdzie nie powinien i się dziwi, że potem go urzędowo ścigają i coś od niego tam chcą.
W sposób łopatologiczny, palcem na mapie pokazujemy, w które elementy wlatywać nie można, a w które można i na jakich zasadach. Dla ułatwienia bierzemy kawałek mapy FIS, aby każdy mógł na sucho przećwiczyć sobie poruszanie się po przestrzeni na dołączonej do PLAR mapie.

Robin EcoFlyer – tanio i... ekologicznie
O produkowanych od wielu lat we Francji Robinach słyszał prawie każdy lotnik, ale już mało który widział je na własne oczy, a tym bardziej – nimi latał. Tym chętniej skorzystaliśmy z okazji przelecenia się najnowszym produktem firmy Apex, Robinem EcoFlyer z napędem wysokoprężnym.
Lot tym nowoczesnym, ale i bardzo klasycznym samolotem o konstrukcji... drewnianej, zrobił na nas wrażenie większe niż się tego spodziewaliśmy.

Więcej latasz – płacisz mniej
Koszt godziny lotu dwuosobowym samolotem (i to wcale nie ultralightem) już na poziomie 180 złotych netto, czy to możliwe w polskich realiach? Sprawdź na czym polega nowa oferta firmy Aero AT i do kogo jest skierowana.

FDS: Zaplanujemy Ci każdy lot
Jeśli masz już dość pamiętania dziesiątek skrótów oraz zasad związanych z planowaniem trasy i składaniem planu lotu, pamiętania o zgłaszaniu opóźnień startu – żeby twój plan nie wypadł z systemu; zamykaniem go po wylądowaniu – żeby przez twoje zmęczenie i roztargnienie nie została uruchomiona akcja poszukiwawczo-ratownicza, za którą potem przyjdzie ci słono zapłacić... powierz to wszystko profesjonalnej firmie.

Wyścig nad Dunajem
Lecimy do Budapesztu by na własne oczy przekonać się jak ścigają się giganci światowej akrobacji samolotowej i wziąć udział w lotniczej imprezie doskonałej – Red Bull AirRace.

Wybór waluty leasingu – bezpieczeństwo i korzyści

Decydując się na samolot czy śmigłowiec musisz podjąć szereg istotnych decyzji, których konsekwencje możesz ponosić przez długie lata okresu jego finansowania przez instytucję się tym zajmującą.
Zanim się więc zdecydujesz, przeczytaj dlaczego tak bardzo istotny jest wybór waluty finansowania. Dlaczego w tego rodzaju transakcjach tak powszechny jest amerykański dolar. Jakie zalety ma na tym polu polski złoty. Dlaczego warto zastanowić się nad japońskim jenem.

Złoto, srebro i brąz

Zatopili w tym roku twoje oczekiwania medalowe polscy pływacy? Sfaulowali twoje nadzieje polscy piłkarze? Postaw wreszcie na polskich lotników! Na Mistrzostwach Świata w Lataniu Precyzyjnym i Rajdowym nasi piloci udowodnili, że w sportach samolotowych stanowią światową czołówkę.

Zostać mechanikiem
Nie raz ostrzegaliśmy, że w Polsce zaczyna brakować licencjonowanych mechaników lotniczych. Nasi Czytelnicy przejęli się tymi prognozami i chcąc związać swoją przyszłość zawodową z lotnictwem, pytają w mailach naszą redakcję jak w dzisiejszych czasach zostać fachowcem z tej branży.
Poprosiliśmy osobę najbardziej kompetentną – młodego, licencjonowanego mechanika lotniczego o opisanie ścieżki do własnej licencji w tym fachu.

EDDI: Veni, vidi,vici
To naprawdę ostatni moment, by kołami swojego samolotu dotknąć drogi startowej pomnika historii awiacji, jakim jest lotnisko Berlin Tempelhof. W ślady redaktora naczelnego Przeglądu Lotniczego poszedł Paweł Żak i nie żałuje...

Powrót Sentinela
Dla miłośników warbirdów przygotowaliśmy spotkanie z Sentinelem. Ten latający unikat spotkać można na niebie Szwajcarii. To z jednej strony - bardzo klasyczny, z drugiej – mało znany zabytkowy górnopłat. Mimo że samolot wygląda i lata jak nowy, swoją historią sięga Drugiej Wojny Światowej.

Gościnny Przylep
Relacje uczestników Szybowcowych Mistrzostw Polski w klasie standard 2008, które rozegrały się w Zielonej Górze, zebrała Aniela Kisielewska-Staryszak.

Księżycowa Ukraina
Z dużą przyjemnością namówiliśmy Piotra Krupę o pokazanie naszym czytelnikom kilku swoich najnowszych fotograficznych strzałów z pokładu paralotni. To, co na nich widać wcale nie jest powierzchnią Księżyca. To urzekające krajobrazy Ukrainy i to wcale nie po photoshopowych zabiegach, lecz prosto z aparatu.
Piotr zdolnym chłopem jest, bo nie dosyć, że przywiózł piękne zdjęcia, to jeszcze „przy okazji” wygrał ukraińskie zawody PPG, mimo że po kontuzji kolana był to jego debiut w kategorii wózków.

TESTiwal w Pomiechówku
Latasz na starym skrzydle? Uważasz, że jest najlepsze na świecie? To przyjedź na paralotniowy testiwal, gdzie dostaniesz do przetestowania najnowocześniejsze paralotniowe konstrukcje. Pewnie zmienisz zdanie, gdy przekonasz się jak bardzo paralotniowy świat uciekł do przodu.

Pod skrzydłem Anioła
Ona jest cały czas w paralotniowej czołówce. Nie ważne czy to zawody, czy lot po rekord. W zeszłym roku usłyszał o niej również cały pozaparalotniowy świat, kiedy obiegła go informacja o paralotniarce wciągniętej przez chmurę burzową w górę na 10 000 m.
A jaka jest naprawdę Ewa Wiśnierska? Tego dowiesz się z ekskluzywnego wywiadu specjalnie dla PLAR.

Technika przelotowa – termika
Klaudia Bułgakow wygrała w klasyfikacji kobiet w bułgarskiej edycji PWC, a w czasie wolnym między startami napisała dla nas kolejny odcinek instruktażu dla paralotniarzy wybierających się na swój pierwszy wielki przelot. Po jego przeczytaniu będziesz już wiedział jakie znaki na ziemi i niebie pomagają wlecieć prosto w komin termiczny i do dna wykorzystać całe noszenie jakie ze sobą niesie.

Po widoki w Dolomity
Latasz na paralotni? Podróżujesz z nią po świecie? Wcześniej, czy później dotrzesz w Dolomity. Na dobry początek przeczytaj nasze wskazówki dotyczące tego, chętnie odwiedzanego przez paralotniarzy bez względu na porę roku.

PONADTO
Nasze działy stałe: jak zwykle na dobry początek – mocny wstępniak Redaktora Naczelnego (tym razem o dylematach kapitana związanych z prawem podejmowania decyzji), aktualności – puls wydarzeń w general aviation w Polsce i na świecie, odpowiedzi lotniczego lekarza-orzecznika na naszych pytania Czytelników, kalendarz imprez lotniczych, najświeższa oferta sprzętu latającego, lotniczych szkoleń, akcesoriów i usług.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony