Przejdź do treści
Źródło artykułu

Pokazy lotnicze powracają do Poznania. SempAIR Optimi Show już za tydzień

SempAIR Optimi Show to szczególne połączenie pokazów dynamicznych na ziemi i w powietrzu z interesującą ekspozycją. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 18 do 19 maja na terenie portu lotniczego Poznań-Krzesiny. Pretekstem do organizacji pokazów są dwa wyjątkowe jubileusze.

70-lecie Lotniska Poznań-Krzesiny

Jubileuszowy festiwal lotniczy SempAIR Optimi Show organizowany jest w związku z obchodami 70. rocznicy utworzenia w Poznaniu lotniska wojskowego w Krzesinach. Głównym celem wydarzenia jest oddanie hołdu naszym wspaniałym lotniczym poprzednikom oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku Wojska Polskiego.

Początki lotniska Krzesiny sięgają II wojny światowej. W 1941 roku niemieckie władze zlokalizowały na Krzesinach fabrykę Focke-Wulfa, przy której znajdowało się lotnisko. Zakłady te w 1944 roku stały się celem nalotów amerykańskiego lotnictwa bombowego. Następnie w 1945 roku lotnisko przejęła Armia Czerwona, a w 1954 roku przekazano lotnisko Siłom Zbrojnym PRL. W dniu 4 września 1954 roku stacjonująca na Krzesinach jedna z eskadr 11 pułku lotnictwa myśliwskiego została przekształcona w 62 pułk szkolno-treningowy lotnictwa myśliwskiego wchodzący w skład 3 Korpusu Obrony Powietrznej.

Na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej 11 stycznia 2008 roku została powołana 31. Baza Lotnictwa Taktycznego. Baza lotnicza została zlokalizowana w południowo-wschodniej części Poznania, włączona w struktury NATO. Została ona zmodernizowana, tak by móc obsługiwać samoloty F-16 Fighting Falcon, w które wyposażona jest stacjonująca w bazie 3 eskadra lotnicza „Poznań” i 6 Eskadra Lotnicza.

111 rocznica Portu Lotniczego Poznań-Ławica

Historia poznańskiego portu lotniczego sięga 1913 roku, gdy niemieckie władze zbudowały lotnisko wojskowe w podpoznańskiej wsi Ławica. Uroczystego otwarcia obiektu dokonał sam cesarz Wilhelm II. Osiem lat później, w czasie pierwszego Targu Poznańskiego uruchomiono regularne krajowe przewozy lotnicze. Moment uruchomienia regularnych, krajowych przewozów lotniczych z portu Poznań – Ławica uznaje się za początek polskiego transportu lotniczego. Obecnie z poznańskiej Ławicy można polecieć do około 70 miejscowości w kraju i za granicą. W ubiegłym roku lotnisko w Poznaniu obsłużyło blisko 2,8 mln pasażerów.

Grupa MTP – partner techniczny projektu

Grupa MTP to doświadczony gospodarz i organizator mega eventów dla szerokiej publiczności, również tych adresowanych do miłośników lotnictwa. Jako partner techniczny Grupa MTP wesprze organizatorów w profesjonalnym przygotowaniu pokazów lotniczych.

Główna atrakcja wydarzenia – pokazy lotnicze

W programie wydarzenia min. pokazy statków lotniczych – statyczne i dynamiczne, w powietrzu i na ziemi. W akcji zobaczymy min. ORLEN Grupa Akrobacyjna Żelazny, F-16 Tiger DEMO Zespół Akrobacyjny ORLIK, M – 346 Bielik, przelot samolotu F- A 50 oraz samolotu Hercules C-130. W ramach dynamicznych pokazów na ziemi zaprezentowany zostanie m. in. taki sprzęt jak czołg Abrams, haubica samobieżną KRAB, wyrzutnia artyleryjską WR – 40 LANGUSTA.

Show na ziemi i w powietrzu odbędzie się od 12:00 do 17:00 w oba dni wydarzenia. Oto oficjalny line-up pokazów dynamicznych.

SempAIR Optimi Show będzie też niepowtarzalną okazją do zaprezentowania sprzętu wojskowego i uzbrojenia, które znajduje się na wyposażeniu Wojska Polskiego. Pojawią się min. takie pojazdy jak Poprad – samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy klasy VSHORAD, Makieta wyrzutni pplot STRZELEC plot, czy samochód opancerzony Oshkosh M-ATV. Sprzęt wykorzystywany w codziennej służbie zaprezentują również min. Komenda Wojewódzka Policji Poznaniu i Komenda Miejska Policji w Poznaniu.

Przyjdź i zobacz najlepsze maszyny i najlepszych pilotów w akcji. Na wszystkich miłośników lotnictwa czeka kilka godzin niesamowitych emocji i niezapomnianych pokazów zarówno w powietrzu, jak i na ziemi. Dla najmłodszych gości organizatorzy przygotują mnóstwo atrakcji w Strefie dla dzieci.

Poniżej plan ekspozycji SempAIR Optimi Show. W 31 Baza Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny czeka na Was wiele ciekawych stref tematycznych. Lista potwierdzonych wystawców tutaj: https://facebook.com/PoznanAirShow/posts/852026506958107

A bilety na pokazy rozchodzą się jak świeże bułeczki. Tych na pierwszy dzień SempAIR Optimi Show (official) już nie ma. Kto nie zdążył, może jeszcze zakupić wejściówki na niedzielę, ale w tym wypadku również nie zalecamy odkładania tego na ostatnią chwilę. Link do biletów: https://tobilet.pl/semp-air-optimi-show-2024.html

Więcej informacji na stronie https://sempair.pl oraz https://facebook.com/PoznanAirShow

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony