Przejdź do treści
Źródło artykułu

Podkarpackie: powstanie Europejskie Centrum Symulatorów Lotniczych

Na Podkarpaciu powstanie Europejskie Centrum Symulatorów Lotniczych. Inwestycja ma kosztować ponad 18,6 mln zł. W piątek w Jasionce k. Rzeszowa podpisano umowę na dofinansowanie projektu.

Inwestycja zostanie dofinansowana z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Obecny na uroczystości wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak podkreślił, że wartość dofinansowania ze środków unijnych to prawie 10,5 mln zł.

Jak mówił, to innowacyjny projekt, który łączy przede wszystkim działania szkoleniowe i edukacyjne, które będą skierowane do przyszłych pilotów i także mechaników lotniczych. "Chcę podkreślić, że będzie on niezwykle mocno wpływał również na rozwój branży turystycznej, rozrywkowej, dlatego że nowoczesne symulatory lotnicze będą również do tych celów wykorzystywane” – dodał.

Zdaniem wiceministra powstanie centrum, znacznie podniesie atrakcyjność turystyczną całego regionu i poprawi konkurencyjność gospodarki. Hamryszczak podkreślił, że ważne przy tym projekcie jest również to, iż udało zbudować się konsorcjum firm, które wspólnie będą realizować inwestycję.

Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, przypomniał z kolei, że lotnictwo jest jedną ze inteligentnych specjalizacji regionu.

„Oprócz przemysłu lotniczego rozumianego w sensie produkcyjnym, należy rozwijać również wymiar edukacyjny, bo edukacja przygotowuje kadry dla tej branży. Przemyśl lotniczy należy też wykorzystywać dla rozwoju turystyki i edukacji dzieci, a przekazywanie tej wiedzy powinno następować w sposób łatwy i przyjemny" – mówił marszałek.

Projekt realizowany będzie przez konsorcjum czterech firm: Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Royal Star, które będzie liderem; Instytut Badań Technicznych i Transferu Innowacji Przemysłowych (IBTiTIP); „Cyziówka” Jan Cyzio Ośrodek Szkoleniowo Wypoczynkowy oraz Royal-Star Plus.

Jak zaznaczył w piątek właściciel firmy Royal Star, która od kilkunastu lat kształci pilotów Krzysztof Pawełek, centrum symulatorów lotniczych, które powstanie będzie funkcjonowało pod marką Royal Fly.

„Marka ta zostanie podzielona na trzy submarki. Royal Fly Pro będzie prowadziła profesjonalne usługi szkoleniowe związane z uzyskiwaniem uprawnień pilotażu samolotów, ten oddział zlokalizowany będzie w Mielcu” – dodał.

Druga submarka Royal Fly Fun będzie oferowała atrakcje opierające się na symulatorach lotniczych, które będą zlokalizowane w starej wieży kontroli lotów lotniska w Jasionce.

„Z kolei Royal Fly Engine - to będą usługi związane ze szkoleniami podnoszącymi kwalifikacje dla mechaników lotniczych, te szkolenie będą odbywać się w Mielcu” – powiedział Pawełek.

Zaznaczył, że uzupełnieniem projektu będzie zaplecze noclegowo-rekreacyjne zlokalizowane w Kamionce, sklep z pamiątkami oraz restauracja nawiązująca do tematyki lotniczej w Jasionce.

W ramach projektu zakupione będą trzy symulatory wiernie oddające szczegóły samolotów Cessna 152, Piper Seneca II, Tecnam 2006T. Będą one przeznaczone do profesjonalnego szkolenia pilotów.

Ponadto w ramach Royal Fly Fun będą zakupione cztery symulatory: Boeinga 737, F16, śmigłowca Bell UH-1 i Jetpack. Jak zaznaczył Pawełek, te symulatory będą głównie przeznaczone dla pasjonatów lotnictwa. „Centrum rozrywkowe pozwoli poczuć się, jak na pokładzie samolotu. Dzięki symulatorom lotu każdy będzie mógł się wcielić w rolę pilota samolotu liniowego. Obok znajdować się będzie restauracja, oczywiście też w stylu lotniczym” – dodał.

Z kolei w ramach Royal Fly Engine zakupione będą dwa symulatory silników lotniczych, które służyć będą do szkolenia mechaników. Pawełek powiedział, że do tej pory w Europie działają dwa takie symulatory, we Francji i Niemczech.

„Kupimy dwa takie symulatory, które pozwolą poznać zasady pracy silników lotniczych oraz symulowanie różnych warunków, które mają wpływ na ich działanie i eksploatację” – zaznaczył.

Europejskie Centrum Symulatorów Lotniczych ma być gotowe za 2-3 lata. Dzięki inwestycji pracę znajdzie ok. 30 osób. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ amac/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony