Przejdź do treści
Piknik Lotniczy 2024 na święto 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego (fot. 23.BLT)
Źródło artykułu

Piknik Lotniczy na święto 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego

Zapraszamy sympatyków oraz miłośników lotnictwa na Piknik Lotniczy, który odbędzie się w dniu 8 czerwca 2024 r. w godzinach 9:00-15:00 na lotnisku w Janowie. Piknik został zorganizowany z okazji święta 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego im. ppłk pil. Jana Zumbacha.

Wiemy już, że zostanie zaprezentowany FA-50. Przypomnijmy, że dwa pierwsze lekkie samoloty bojoe produkowane przez południowokoreańską firmę Korea Aerospace Industries, dotarły nad Wisłę w lipcu 2023 r. Obecnie w Bazie jest już 12 tych samolotów.

FA-50 to samolot wyposażony w zaawansowane systemy zobrazowania i sterowania, a także nowoczesną awionikę oraz radar kierowania ogniem. Uzbrojenie maszyny stanowi działko kalibru 20 mm oraz podwieszane uzbrojenie lotnicze, obejmujące pociski rakietowe powietrze–powietrze AIM-9 Sidewinder, pociski rakietowe powietrze–ziemia AGM-65 Maverick, a także kilka typów bomb lotniczych. Napęd stanowi silnik turbowentylatorowy z dopalaczem o ciągu 17,7 tys. funtów (79 kN). Prędkość maksymalna FA-50 to 1,5 Macha (1837,5 km/h), natomiast jego zasięg wynosi 1800 km.

Właśnie trwają przygotowania. Na razie wiemy, że zaplanowano pokazy dynamiczne lotnictwa wojskowego i cywilnego, a także wystawę statyczną samolotów i sprzętu wojskowego.

"Czego się spodziewać? Wielu niespodzianek i atrakcji dla wszystkich." – zapowiadają organizatorzy.

W imieniu Dowódcy 23. BLT, personelu bazy oraz Fundacji Spadkobierców Tradycji Dywizjonu 303 już teraz zachęcamy wszystkich sympatyków 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego oraz miłośników lotnictwa do zapisania tego terminu w swoich kalendarzach. Zapraszamy 8 czerwca 2024 r. lotnisko w Janowie pod Mińskiem Mazowieckim.

Więcej informacji wkrótce na stronie wydarzenia.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony