Przejdź do treści
Źródło artykułu

Produkcja lotnicza na światową skalę i kształcenie specjalistów dla branży. Ważna współpraca naukowo-biznesowa we Wrocławiu

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 7 grudnia ogłosiło Międzynarodowym Dniem Lotnictwa Cywilnego. Obecnie to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi światowej gospodarki, a jej wzrost oznacza stałe zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Aby mu sprostać, Coventry University Wrocław we współpracy z Collins Aerospace Wrocław, kształci w Polsce ekspertów z zakresu zarządzania w lotnictwie.

Transport pasażerski i cargo to kluczowe elementy światowej gospodarki. Branża transportu lotniczego nie tylko wnosi istotny wkład we wzrost społeczno-gospodarczy, ale ma także ogromne znaczenie, jako katalizator rozwoju gospodarczego, tworząc miejsca pracy, wspierając turystykę i lokalny biznes oraz stymulując inwestycje zagraniczne i handel międzynarodowy.

Według prognoz Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych (IATA) mimo niedawnych wyzwań, takich jak spowolnienie gospodarcze, konflikty międzynarodowe czy pandemia, rynek lotniczy czeka w najbliższych dekadach dynamiczny wzrost. Liczba pasażerów przewożonych przez globalne linie lotnicze do 2040 r. ma się podwoić, przy rocznym wzroście rzędu 3,4 proc. Według danych IATA już dziś lotnictwo cywilne zapewnia na całym świecie 11,3 mln miejsc pracy. Kolejnych 18 mln osób jest zatrudnionych w lotniczym łańcuchu dostaw, a 44,8 mln miejsc pracy w turystyce jest utrzymywanych dzięki transportowi lotniczemu.

Kształceni przez CUW będą globalnymi liderami w branży lotniczej (fot. Collins Aerospace Wrocław)

Wrocław jest jednym z najważniejszych miejsc na lotniczej mapie Polski. Produkowane w tutejszych fabrykach części do samolotów są wykorzystywane przez wszystkich głównych producentów statków powietrznych i pojawiają się w większości samolotów produkowanych przez firmy takie, jak Airbus, Boeing czy Lockheed. Collins Aerospace Wrocław jest największą firmą z branży lotniczo-kosmicznej w regionie. Firma, należąca do globalnego giganta lotniczo-obronnego grupy RTX Corporation, specjalizuje się w zaawansowanych technologicznie, inteligentnych rozwiązaniach stosowanych w lotnictwie i systemach obronnych.

Produkowane części są wykorzystywane przez największych producentów samolotów (fot. Collins Aerospace Wrocław)

Kampus wrocławskiego zakładu Collins Aerospace liczy ponad 1300 osób. Nasi pracownicy każdego dnia pracują nad rozwijaniem inteligentnych rozwiązań, tak aby latanie było jeszcze bardziej bezpieczne i wydajne. Funkcjonują tu trzy działy: Napraw i Remontów, Centrum Inżynieryjne oraz Centrum Produkcji nowych komponentów. Wrocławski zakład zajmuje się konstruowaniem, wytwarzaniem oraz serwisowaniem, specjalizuje się w systemach, a także elementach układów hydraulicznych i pneumatycznych stosowanych w systemach: paliwowych, zarządzania powietrzem w kabinie, bezpieczeństwa i sterowania samolotem. Branża lotnicza staje przed coraz to nowszymi wyzwaniami, co napędza do ciągłego rozwoju i spełniania marzenia firmy o produkcji części o najwyższej jakości, które będą obecne we wszystkich głównych samolotach na świecie – mówi Damian Kowalski, Senior Engineering Manager – Power & Controls and Polish Aviation – MoD z Collins Aerospace Wrocław.

Coventry University Wrocław to polska gałąź jednej z czołowych brytyjskich instytucji edukacyjnych. Campus, otwarty w 2020 r., kształci specjalistów z dziedzin IT, cyberbezpieczeństwa, biznesu i zarządzania lotnictwem. Pierwsi absolwenci uczelni odebrali dyplomy we wrześniu 2023 r.

Studenci Coventry University Wrocław w zakładzie Collins Aerospace Wrocław (fot. Collins Aerospace Wrocław)

Prowadzone w języku angielskim kursy z dziedziny Aviation Management pozwalają studentom nabyć wyjątkowe umiejętności umożliwiające im pracę w dynamicznym, szybko rozwijającym się świecie lotnictwa cywilnego. Studia kształcą absolwentów w dziedzinach takich, jak teoria systemów transportowych, ekonomia, analiza danych, inżynieria lotnicza, logistyka, geografia transportu, regulacje i bezpieczeństwo – mówi dr Jacek Lewandowski, dyrektor Kampusu Coventry University we Wrocławiu.

Wśród wykładowców są eksperci z wieloletnim doświadczeniem w branży, tacy jak: Shane Chung – menedżer z 20-letnim doświadczeniem w liniach takich, jak Qatar Airways i British Airways, który wcześniej wykładał m.in. na Korea Aerospace University; Bartosz Czajka – pracował m.in. dla LOT-u czy Luthansy; Mark Evenden – przez kilkanaście lat pracujący na kluczowych stanowiskach na międzynarodowym lotnisku w Dublinie; Roxani Athousaki – pracowała dla linii lotniczych oraz branży turystycznej, doktorat z Coventry University w dziedzinie zrównoważonego rozwoju linii lotniczych.

Studia kształcą na wielu polach niezbędnych do pracy w przemyśle lotniczym (fot. Collins Aerospace Wrocław)

Collins Aerospace jest oficjalnym partnerem kierunku Aviation Management. Jego pracownicy prowadzą ze studentami zajęcia z obszaru inżynierii lotnictwa oraz logistyki. Są także opiekunami staży oraz biorą udział we wspólnych inicjatywach na rzecz rozwoju edukacji STEM. Obie instytucje rozważają współpracę badawczo-rozwojową i rozwój nowych kierunków kształcenia.

Collins Aerospace Wrocław stawia na kształcenie, organizując różnorodne programy przygotowujące młodych ludzi do zawodu oraz współpracując z wrocławskimi szkołami technicznymi i uczelniami wyższymi takimi chociażby jak Lotnicze Zakłady Naukowe, Politechnika Wrocławska, a od dwóch lat również Coventry University Wrocław. 

Stawiamy przede wszystkim na podnoszenie kwalifikacji i szkolenia młodych osób. Prowadzimy nasze autorskie programy takie jak studia dualne, w ramach których uczestnicy z kierunków mechanicznych odbywają praktyki w działach R&D oraz technologicznym naszej firmy. Ponadto prowadzimy program Collins Starter dla najlepszych absolwentów i studentów ostatnich lat uczelni wyższych. Uczestnicy co jakiś czas zmieniają swoje stanowisko, a w każdym z działów mają swojego mentora, który wspiera ich w realizacji projektów. Laureaci mogą zostać konstruktorami, inżynierami ds. projektów lub inżynierami ds. obliczeń i analiz w naszej firmie. Cieszymy się, że już od dwóch lat nasi pracownicy mogą wykładać na Coventry University dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodzieżą – dodaje Damian Kowalski, z Collins Aerospace Wrocław.

Wnętrze zakładu Collins Aerospace Wrocław (fot. Collins Aerospace Wrocław)

Współpraca Coventry University Wrocław i Collins Aerospace zapewnia studentom wyjątkową szansę na zawodowy i naukowy rozwój w wyspecjalizowanej dziedzinie. Absolwenci kierunku Aviation Management otrzymują najlepsze możliwe przygotowanie do pracy w branży, której dynamiczny rozwój gwarantuje stałe możliwości zatrudnienia i budowy kariery w przedsiębiorstwach działających na skalę globalną – mówi dr Lewandowski z Coventry University Wrocław. Kombinacja najwyższej klasy wiedzy teoretycznej i praktycznej, przekazywanej przez wybitnych specjalistów, daje absolwentom doskonały punkt wyjścia rozwoju zawodowego.

Kształceni przez CUW we współpracy z Collins Aerospace absolwenci będą globalnymi liderami w branży, przed którą stoją ekscytujące szanse i wyzwania. Szybki wzrost, transformacja w stronę przyjaznych środowisku technologii i rozwiązań oraz dynamicznie zmieniający się globalny rynek sprawiają, że wysoce wykwalifikowani specjaliści w dziedzinie zarządzania lotnictwem zawsze znajdą dla siebie miejsce na rynku pracy.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony