Przejdź do treści
Dron w locie - wieża kontroli lotów na Lotnisku Chopina w tle (fot. PAŻP)
Źródło artykułu

MI: atak hakerski na nowo uruchomioną aplikację DroneTower od PAŻP

Nastąpił atak hakerski na nowo uruchomioną aplikację dronową - wynika z poniedziałkowego wpisu resortu infrastruktury w mediach społecznościowych. Aplikacja DroneTower umożliwia zgłoszenie lotu dronem oraz np. na sprawdzenie warunków lotu w wybranej lokalizacji.

"Prosimy o cierpliwość. Mieliśmy do czynienia z atakiem hakerskim na nowo uruchomioną aplikację" – przekazał resort infrastruktury w poniedziałek wieczorem na platformie X (dawniej Twitter).

W poniedziałek Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) uruchomiła aplikację DroneTower, która umożliwia zgłoszenie lotu dronem. Aplikacja pozwala m.in. na sprawdzenie warunków lotu w wybranej lokalizacji.

Agencja przypomina, że zgodnie z wytycznymi Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z 1 czerwca 2023 r., każdy lot dronem w polskiej przestrzeni powietrznej powinien się odbyć po poinformowaniu PAŻP o zamiarze wykonania lotu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, określonego przez Agencję. Instrukcja obsługi DroneTower, jak i zasady wykonywania lotów BSP w polskiej przestrzeni powietrznej znajdują się na stronie pansa.pl.

Rynek dronowy w Polsce od lat jest dynamicznie rozwijającą się gałęzią przemysłu lotniczego. Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego w Polsce zarejestrowanych jest ćwierć miliona operatorów BSP. Dane z systemu PansaUTM pokazują, że w 2023 r. liczba aktywnych użytkowników systemu wyniosła ok. 47 700. Zgłosili oni łącznie 668 786 operacji BSP poprzez utworzenie tzw. Check-In’u.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony