Przejdź do treści
C919 należący do China Eastern Airlines na lotnisku (fot. China Eastern Airlines, Facebook)
Źródło artykułu

Zakończył się pierwszy komercyjny lot samolotu pasażerskiego chińskiej produkcji

Pierwszy duży samolot pasażerski, stworzony przez chińskiego producenta, zakończył swój pierwszy lot komercyjny - poinformowały w niedzielę chińskie media państwowe.

Wąskokadłubowy samolot C919, obsługiwany przez China Eastern Airlines, wystartował z lotniska Hongqiao w Szanghaju w niedzielę ok. godz. 10.30 czasu lokalnego ze 130 pasażerami na pokładzie.

Dwie godziny później maszyna wylądowała na stołecznym lotnisku w Pekinie.

Lot "był niezwykle płynny i komfortowy. Myślę, że zapamiętam go na długo" – powiedział chińskiej telewizji państwowej CCTV jeden z pasażerów.

Prezydent Xi Jinping okrzyknął projekt triumfem chińskiej myśli technicznej i innowacji, a media państwowe uznały samolot za symbol dumy narodowej i siły chińskiego przemysłu.

Pekin ma nadzieję, że C919 będzie konkurować z najpopularniejszymi samolotami zagranicznymi, takimi jak Boeing 737 MAX i Airbus A320.

"W przyszłości większość pasażerów będzie mogła podróżować na pokładach dużych samolotów chińskiej produkcji" – uważa telewizja CCTV.

Wspierane przez państwo linie China Eastern Airlines zamówiły pięć odrzutowców C919 w marcu 2021 roku, a pierwszy egzemplarz odebrały kilka miesięcy później. Jeszcze w tym roku przewoźnik ten ma dysponować pozostałymi zamówionymi maszynami.

C919 to dwusilnikowy samolot pasażerski, odrzutowiec wąskokadłubowy, zaprojektowany i produkowany przez Comac w Chinach. Pierwszy raz zaprezentowany został pod koniec 2015 roku.

Według danych COMAC do końca 2022 roku firma otrzymała 1035 zamówień na C919 od 32 klientów. W tym roku nadeszło ponad 1200 zamówień.

Chociaż C919 jest produkowany w Chinach, w dużej mierze opiera się na zachodnich komponentach, w tym silnikach i awionice, od firm takich jak GE, Safran i Honeywell International.


Czytaj również:
Chiński COMAC C919 z certyfikatem typu
Chiny: pierwszy lot nowego odrzutowca pasażerskiego
Chiński C919 coraz bliżej pierwszego lotu
C919 dziełem chińskich cyberprzestępców?

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony