Przejdź do treści
 C919 podczas prezentacji w Chinach (fot. scmp.com)
Źródło artykułu

Chiński C919 coraz bliżej pierwszego lotu

Pierwszy chiński samolot pasażerski C919, symbol wzniosłych ambicji lotniczych tego kraju, przeszedł testy techniczne i tym samym zbliżył się do swojego pierwszego lotu. Komitet złożony z 63 specjalistów ds. lotnictwa z całych Chin zgodził się, że C919 jest technicznie gotowy do swojego dziewiczego lotu, podała agencja Xinhua, powołując się na producenta samolotu, koncern Commercial Aircraft Corp of China (COMAC).

Pierwszy lot C919 został opóźniony co najmniej dwa razy od roku 2014 r., głównie ze względu na problemy na etapie produkcyjnym. W ubiegłym miesiącu, chińskie media państwowe potwierdzały, że odrzutowiec powinien wnieść się w powietrze w pierwszej połowie tego roku. Jednakże samolot w dalszym ciągu przechodzi różnego rodzaju testy techniczne, w tym kołowania.

Napęd C919 zapewniają silniki produkowane przez konsorcjum CFE International, które współtworzą amerykański General Electric i francuska Snecma. Zagraniczne firmy lub ich spółki joint-ventures z partnerami chińskimi są także dostawcami znacznej części wyposażenia pokładowego, w tym zwłaszcza elektronicznego.

Ten wąskokadłubowy samolot pasażerski ma konkurować z B737 nowej generacji i zmodernizowanym Airbusem A320. Zgodnie ze specyfikacją producenta, C919 będzie mógł przewozić do 168 pasażerów i w standardowej wersji będzie miał zasięg 4075 km. COMAC podkreśla, że na model C919 uzyskał już 570 zamówień z 23 krajów.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony