Przejdź do treści
Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka (fot. rzeszowairport.pl)
Źródło artykułu

Z Jasionki odleciał kolejny transport pacjentów z Ukrainy

We wtorek z lotniska w podrzeszowskiej Jasionce odleciał kolejny transport pacjentów z Ukrainy. Tym razem na pokładzie samolotu było 11 Ukraińców, którzy zostali przetransportowani do szpitali w Norwegii.

Samolot z Norwegii przyleciał do Jasionki po godzinie 10. Na jego pokładzie była m.in. minister zdrowia Norwegii Ingvild Kjerkol, która w pobliskim hubie medycznym spotkała się z polskim ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim.

W rozmowie z PAP Kjerkol, podkreśliła że to jest jej pierwsza wizyta w hubie w Jasionce. „Dla Norwegii bardzo ważna jest współpraca z krajami z UE i to, żeby pomagać Ukraińcom” – dodała.

Minister podkreśliła, że jest wdzięczna polskiemu społeczeństwu za okazaną Ukraińcom pomoc. „To było wielkie poświęcenie dla sąsiadów w tym trudnym czasie” – powiedziała Kjerkol.

Norweska minister zdrowia zwróciła uwagę, że hub w Jasionce jest bardzo ważnym elementem pomocy dla Ukrainy. „Cieszę się, że możemy być tego częścią, że możemy razem z Polską i innymi krajami zapewnić najlepszą opiekę wszystkim, którzy jej potrzebują w sytuacji, w jakiej znalazła się Ukraina” – powiedziała.

Jak podała Kjerkol, obecnie w Norwegii leczonych jest 146 pacjentów z Ukrainy. „W naszych placówkach mamy przygotowanych dla nich w sumie 550 miejsc” – powiedziała.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że głównym wyzwaniem na początku ub.r. było zabezpieczenie dużej liczby uchodźców i pacjentów z Ukrainy, którzy mogli dotrzeć do Polski w zimie.

„Ponieważ wiedzieliśmy, że zima będzie trudna, a Rosja będzie atakować infrastrukturę energetyczną. Dlatego stworzyliśmy ten hub w Jasionce, razem z UE, aby pacjenci mieli miejsce, gdzie zaczekają na transport do różnych miejsce w całej Europie” – dodał.

Pacjentom w drodze na leczenie towarzyszy minister zdrowia Norwegii Ingvild Kjerkol, która wspólnie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim wizytowała hub medyczny (fot. Ministerstwo Zdrowia)

Pacjentom w drodze na leczenie towarzyszy minister zdrowia Norwegii Ingvild Kjerkol, która wspólnie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim wizytowała hub medyczny (fot. Ministerstwo Zdrowia)

Niedzielski zaznaczył, że Polska nie może przyjąć wszystkich pacjentów z Ukrainy. „Chcemy być pierwszą linią pomocy i część tych pacjentów możemy przyjąć, ale część musi znaleźć miejsce w innych krajach” – tłumaczył.

Minister podał, że Norwegia była jednym z pierwszych krajów, która zaoferowała, że przyjmie pacjentów, w tym również onkologicznych. „Stworzyliśmy hub, z którego samolot zabiera pacjentów do krajów z całej Europy. To jest cały system, którego hub jest elementem” – podkreślił.

Szef MZ zaznaczył, że przepustowość hubu jest o wiele większa, niż jest obecnie wykorzystywana, ale strona ukraińska nie zgłasza potrzeby, aby te moce zwiększyć. Jego zdaniem, wpływ na to ma też łagodna zima.

„Ale jeśli to się zmieni, jesteśmy przygotowani” – zapewnił Niedzielski.

W samolocie, który odleciał do Norwegii z lotniska w Jasionce ok. godz. 12 było 11 pacjentów, w tym pięcioro rannych żołnierzy. Pozostali to pacjenci onkologiczni.

Z hubu do lotniska pacjenci zostali przewiezieni karetkami, następnie specjalną widną przetransportowani zostali do samolotu. Części z nich towarzyszyła rodzina.

Medevac Hub w Jasionce został otwarty we wrześniu br. Służy do szybkiej relokacji ukraińskich pacjentów do krajów Unii Europejskiej oraz m.in. Norwegii. Pacjenci pod opieką służb medycznych czekają tutaj na transport do innego państwa. Pacjenci transportowani są specjalnym samolotem. Hub prowadzi Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony