Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wrocław: przez 12 lat lotnisko obsłużyło 30 mln pasażerów

12 lat temu oddano do użytku nowy terminal Portu Lotniczego we Wrocławiu. W środę wrocławskie lotnisko obsłużyło 30. milionową pasażerkę. Ze stolicy Dolnego Śląska obecnie można polecieć do 30 krajów – poinformowała spółka w komunikacie.

Rzecznik Portu Lotniczego we Wrocławiu Bartosz Wiśniewski w przesłanym komunikacie podał, że 11 marca br. minęło 12 lat od operacyjnego otwarcia nowego terminalu Portu Lotniczego Wrocław.

„Historia zatoczyła koło. Lot z Wrocławia do Warszawy 11 marca 2012 roku był pierwszym rejsem obsłużonym przez wrocławskie lotnisko po otwarciu operacyjnym nowego terminalu. Przez 12 lat obiekt pozwolił obsłużyć stale rosnącą liczbę zarówno operacji lotniczych, jak i podróżnych, a historyczna 30-milionowa pasażerka przyleciała ze stolicy do Wrocławia 13 marca 2024 roku o 11:30 na pokładzie samolotu LO3853 PLL LOT” – napisano w komunikacie.

„Nowoczesny obiekt przez ten czas stał się oknem na świat nie tylko dla mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska, ale także dla podróżnych z całego kraju, którzy chętnie korzystają z oferty naszych połączeń. (...) Wierzę, że zeszły rok, zakończony z rekordową liczbą pasażerów, był zapowiedzią kolejnych lat dalszego rozwoju lotniska i niezapomnianych podróży naszych pasażerów” – powiedział cytowany w komunikacie prezes Portu Lotniczego Wrocław Cezary Pacamaj.

Pierwsze połączenia międzynarodowe z Wrocławia uruchomiono ponad 30 lat temu, a w ostatniej dekadzie dzięki nowemu terminalowi rosła liczba lotów ze stolicy Dolnego Śląska. W ubiegłym roku pasażerowie mogli korzystać z połączeń z 30 krajami, a w ofercie portu pojawiły się nowe kierunki, takie jak Maroko, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy rejsy do Kenii, realizowane przez przewoźników czarterowych. Na początku kwietnia w rozkładzie pojawi się Finlandia. Wracają także połączenia sezonowe i loty do Danii czy Norwegii.

Oprócz powstającego na terenie lotniska hotelu, niebawem ruszą prace nad rozbudową strefy operacyjnej portu, a w kolejnym kroku także terminalu. Łączna wartość inwestycji to 350 mln zł.

Rozbudowa strefy operacyjnej obejmie m.in. powstanie nowej drogi kołowania równoległej do pasa startowego, płyty postojowej dla samolotów oraz budowę płaszczyzny do odladzania maszyn. To pozwoli zwiększyć przepustowość portu i ograniczyć do minimum ryzyko zmian w rozkładzie lotów. W kolejnych latach o pięć nowych modułów rozbudowany zostanie także terminal, a wszystkie te inwestycje pozwolą obsługiwać nawet 10 mln pasażerów rocznie.

Z przekazanych informacji wynika, że ubiegły rok był najlepszym w historii wrocławskiego lotniska. Port obsłużył blisko 4 mln pasażerów i o 16 proc. poprawił rekord sprzed pandemii.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony