Przejdź do treści
A330 należący do ITA Airways, fot. Mentour Pilot
Źródło artykułu

Włochy: w piątek strajk transportu lotniczego; ITA odwołuje 111 lotów krajowych

Włoski narodowy przewoźnik lotniczy ITA Airways odwołuje w piątek 19 maja 111 lotów krajowych z powodu strajku związków zawodowych Cub Trasporti oraz Unione Sindacale di Base (USB) – podaje włoska agencja ANSA. Pozostałe związki zgodziły się przełożyć strajk na 4 czerwca ze względu na powódź w Emilii Romanii.

Prośbę o przełożenie piątkowego strajku złożył wicepremier, minister transportu i infrastruktury Matteo Salvini. Działające w transporcie lotniczym związki zawodowe Filt Cgil, Fit Cisl, Uiltrasporti i Ugl Ta przełożyły 4-godzinny strajk pracowników krajowych lotnisk na 4 czerwca.

Prośbę Salviniego odrzuciły centrale związkowa Cub Trasporti oraz USB, które potwierdziły przeprowadzenie piątkowego strajku przypominając, że już w czwartek lotniska Emilii-Romanii zostały wyłączone z akcji strajkowej.

Związkowcy potwierdzają zatem piątkowy strajk transportu lotniczego z wyjątkiem „terytoriów i tras dotkniętych katastrofalną powodzią ostatnich dni”. W praktyce strajk nie obejmie infrastruktury lotniczej na terytorium Emilii-Romanii oraz na trasach do i z lotnisk w Bolonii i Forlì.

„Z tego powodu byliśmy bardzo zaskoczeni listem wysłanym dopiero dziś (w czwartek – PAP) po południu przez ministra Salviniego, wzywającym do odwołania całego ogólnokrajowego strajku ogłoszonego od miesięcy” – piszą związkowcy zwracając uwagę, że spółki lotnicze od sześciu lat nie odnowiły umów zbiorowych z pracownikami transportu.

W rezultacie Ita Airways odwołała 111 lotów krajowych. Jak piszą linie na stronie internetowej, „ITA Airways uruchomiły nadzwyczajny plan ograniczenia niedogodności dla pasażerów, zmieniając rezerwację na pierwsze dostępne loty jak największej liczbie podróżnych objętych odwołaniem”.

Cub protestuje przeciwko „wyzyskowi, głodowym płacom, niepewnej sytuacji i zwolnieniom”. USB żąda podwyżki płac o 300 euro i skrócenia czasu pracy do 32 godzin tygodniowo.

Związkowcy ogłosili, że pikiety rozpoczną się już o północy na mediolańskiej Malpensie, rzymskim Fiumicino, Genui, Pizie, Florencji i Neapolu. Związkowcy zapowiedzieli też, że pogotowie strajkowe potrwa również po zakończeniu piątkowego strajku: od 20 maja do 16 czerwca.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony