Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wielka Brytania przeprowadzi loty obserwacyjne w celu lokalizacji zakładników Hamasu

Brytyjskie siły powietrzne będą przeprowadzać loty obserwacyjne w rejonie Bliskiego Wschodu, w tym w przestrzeni powietrznej nad Izraelem i Strefą Gazy, w celu zlokalizowania zakładników uprowadzonych przez palestyńską organizację Hamas - poinformowało w niedzielę ministerstwo obrony.

"Bezpieczeństwo obywateli brytyjskich jest naszym najwyższym priorytetem. Wspierając trwającą akcję ratowania zakładników, ministerstwo obrony przeprowadzi loty obserwacyjne nad wschodnią częścią Morza Śródziemnego, w tym operacje w przestrzeni powietrznej nad Izraelem i Strefą Gazy" - przekazano w wydanym komunikacie.

Jak podkreślono, samoloty prowadzące obserwację będą nieuzbrojone, będą miały za zadanie wyłącznie zlokalizowanie zakładników, a władzom Izraela przekazywane będą tylko informacje dotyczące potencjalnych lokalizacji zakładników.

Od czasu ataku Hamasu na Izrael w dniu 7 października za zaginionych nadal uważanych jest pięciu obywateli brytyjskich, nie wiadomo jednak, ilu z nich może być przetrzymywanych przez Hamas. Uważa się, że w Strefie Gazy znajduje się ponad 130 zakładników różnych narodowości.

Do prowadzenia lotów obserwacyjnych będą wykorzystywane m.in. samoloty Shadow R1, które są używane przez Królewskie Siły Powietrzne do gromadzenia danych wywiadowczych. (PAP)

bjn/ sp/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony