Przejdź do treści
Źródło artykułu

We wtorek rząd zajmie się uchwałą dot. zmian programu inwestycyjnego CPK

Rząd ma przyjąć we wtorek uchwałę dot. zmian programu inwestycyjnego CPK. "Istnieje potrzeba aktualizacji ram finansowych oraz czasowych, a także warunków realizacji zamierzeń RP w zakresie Centralnego Portu Komunikacyjnego na lata 2024–2032" - napisano w informacji o projekcie.

Jak czytamy, jest to m.in. wynik przeprowadzonych w spółce Centralny Port Komunikacyjny audytów wewnętrznych, w ramach których dokonano weryfikacji realizowanego Programu Etap II pod kątem jego urealnienia.

W informacji nt. wtorkowego posiedzenia rządu podano, że Rada Ministrów zajmie się projektem zmieniającym uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Program inwestycyjny Centralny Port Komunikacyjny. Etap II. 2024–2030”. Jak napisano, w związku z aktualizacją Programu inwestycyjnego CPK Etap II "istnieje potrzeba aktualizacji ram finansowych oraz czasowych, a także warunków realizacji zamierzeń Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie Centralnego Portu Komunikacyjnego na lata 2024–2032".

"W projekcie ujęto działania polegające na kontynuacji prac przygotowawczych i prac projektowych, rozpoczęciu i zakończeniu zasadniczych robót budowlanych związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, a także kluczowych inwestycji kolejowych, drogowych i projektów komplementarnych związanych bezpośrednio z uruchomieniem lotniska. W projekcie uchwały przedstawiono szczegółową informację na temat zaplanowanych do osiągnięcia celów, harmonogramów realizacji oraz budżetów, a także określono sposób ich finansowania, w tym ze środków publicznych" - podkreślono.

Prezes spółki CPK Filip Czernicki mówił niedawno PAP, że nie jest możliwe powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego do 2030 r., ale do 2032; a o harmonogramie prac powinni decydować fachowcy. Według prezesa CPK, wskazanie roku 2030 jako tego, w którym miałoby ruszyć centralne lotnisko jest nierealne. "Przeprowadziliśmy wraz z inżynierami odpowiedzialnymi za budowę lotniska gruntowną analizę zaawansowania projektu i zrealizowanych już prac. Z pełną odpowiedzialnością wskazaliśmy jako realną datę zakończenia inwestycji rok 2032" - powiedział PAP Czernicki.

Należąca do Skarbu Państwa CPK, to spółka powołana do przygotowania i realizacji Programu wieloletniego Centralnego Portu Komunikacyjnego, obejmującego budowę nowego lotniska centralnego dla Polski oraz koordynacji i realizacji inwestycji towarzyszących, w tym nowej sieci linii kolejowych, dróg ekspresowych, autostrad i pozostałej infrastruktury przesyłowej. Nadzór właścicielski nad nią sprawuje pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

W ramach Programu CPK ma powstać m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być przystosowany początkowo do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany, zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku. Szacowany koszt inwestycji do 2032 r. wynosi 131,7 mld zł. W grudniu spółki Centralny Port Komunikacyjny i Polskie Porty Lotnicze podpisały list intencyjny, zgodnie z którym PPL obejmą mniejszościowy udział - do 49 proc. spółki CPK. (PAP)

malk/ par/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony