Przejdź do treści
Źródło artykułu

W. Brytania: pierwszy na świecie lot samolotu transportowego zasilanego biopaliwem

Brytyjski samolot transportowy RAF Voyager, który jest wojskową wersją Airbusa A330, wykonał pierwszy na świecie w przypadku samolotów tej wielkości lot przy użyciu wyłącznie biopaliwa lotniczego - poinformowało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

Trwający 90 minut lot miał miejsce w środę, a zaczął się i zakończył w bazie lotniczej RAF Brize Norton w hrabstwie Oxfordshire.

Jak wyjaśniło ministerstwo, biopaliwo lotnicze jest wytwarzane z surowców pochodzących z odpadów, takich jak zużyty olej kuchenny i zmniejsza emisję dwutlenku węgla średnio nawet o 80 proc. w porównaniu z konwencjonalnym paliwem odrzutowym, które zastępuje. Ministerstwo ma nadzieję, że jego stosowanie przybliży Królewskie Siły Powietrzne (RAF) do osiągnięcia celu zerowej emisji netto do 2040 roku, jednocześnie zmniejszając ich zależność od globalnych łańcuchów dostaw.

Przypomniano przy okazji, że w listopadzie zeszłego roku z tej samej bazy wystartował pierwszy na świecie mały samolot napędzany paliwem syntetycznym. Paliwo syntetyczne wytwarza się z wody i dwutlenku węgla, które poddaje się ciśnieniu i przepuszcza przez nie prąd elektryczny.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony