Przejdź do treści
Źródło artykułu

Ukraińscy ministrowie: dogoniliśmy Rosję w produkcji dronów kamikadze

Ukraina dogoniła Rosję pod względem produkcji dronów kamikadze; już ponad 90 proc. dronów stosowanych na polu walki przez siły ukraińskie jest krajowej produkcji – oznajmili w poniedziałek ministrowie ds. strategicznych gałęzi przemysłu Ołeksandr Kamyszin i cyfrowej transformacji Mychajło Fedorow.

„W tym roku nasze możliwości produkcji takich dronów już w niczym nie ustępują Rosji” – powiedział Kamyszin w telewizji, odnosząc się do dronów kamikadze przypominających irańskie bezzałogowce Shahed-131 i Shahed-36.

Według niego Ukraina z powodzeniem produkuje nie tylko drony analogiczne do Shahedów, ale też inne rodzaje dronów szturmowych. „Wszystko to, co wybucha w Rosji, jest nasze” - podkreślił.

Odnośnie parametrów i precyzji ukraińskich dronów kamikadze zapewnił, że są one podobne do rosyjsko-irańskich.

Kamyszin zaznaczył też, że zdolność produkcyjna ukraińskiego przemysłu obronnego dwukrotnie przewyższa ilość broni, za którą Ukraina jest w stanie zapłacić, w związku z tym rząd prosi sojuszników, by kupowali drony dla Ukrainy u ukraińskich producentów.

Fedorow oświadczył natomiast podczas prezentacji platformy „Wyprodukowane w Ukrainie”, że już ponad 90 proc. dronów wykorzystywanych przez Siły Zbrojne Ukrainy na polu walki jest produkcji ukraińskiej.

„Oczywiście części do nich są kupowane we wszystkich krajach, ale też duża liczba ukraińskich firm zaczyna wytwarzać komponenty do dronów na Ukrainie” – powiedział.

Według niego produkcja dronów umożliwiających podgląd na żywo (FPV) wzrosła w zeszłym roku w porównaniu z 2022 r. 200 razy, dronów zwiadowczych 70 razy, a dronów kamikadze 50 razy.

Prezydent Wołodymyr Zelenski podczas konferencji prasowej podsumowującej 2023 r. zapowiedział, że w bieżącym roku Ukraina wyprodukuje milion dronów. (PAP)

mw/ adj/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony