Przejdź do treści
H225 Super Puma Państwowej Służby Ratowniczej Ukrainy (fot. Dsns.gov.ua, CC BY 4.0, Wikimedia Commons)
Źródło artykułu

Ukraina: zakończono śledztwo w sprawie katastrofy w Browarach, w której zginął szef MSW

Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze (DBR) zakomunikowało w poniedziałek, że zakończyło śledztwo w sprawie styczniowej katastrofy śmigłowca Eurocopter Super Puma w Browarach pod Kijowem, w której zginął szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski. Wcześniej wstępnie DBR uznało, że przyczyną wypadku było naruszenie procedur bezpieczeństwa lotów.

Ocenę tę DBR powtórzyło w poniedziałkowym komunikacie o zakończeniu śledztwa.

"Śledczy ustalili, że osoby oficjalne dopuściły się jawnego naruszenia zasad bezpieczeństwa ruchu i eksploatacji transportu lotniczego, co pociągnęło za sobą śmierć ludzi" – głosi oświadczenie.

Śledczy podkreślili, że co do minuty odtworzyli przebieg wydarzeń w dniu wypadku. Odczytali zapis z tzw. czarnych skrzynek śmigłowca. Skorzystali z ocen ekspertów z zagranicy, w tym przedstawicieli francuskiego producenta śmigłowca.

Jak ocenia DBR, w styczniu 2023 roku, podczas planowania wizyty Monastyrskiego w obwodach charkowskim i dniepropietrowskim, wbrew instrukcjom pracownicy Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) wybrali do lotu śmigłowiec dyżurny, przeznaczony do reagowania w nagłych wypadkach w Kijowie i obwodzie kijowskim. Maszyna ta "nie miała dokumentów, pozwalających na wykonywanie innego rodzaju lotów" – podkreślili śledczy.

Ponadto – według ich ustaleń – dowódca załogi śmigłowca nie został poinformowany o warunkach pogodowych. Załoga zaś nie miała niezbędnych zezwoleń na loty w trudnych warunkach meteorologicznych. Mimo to nikt z urzędników nie podjął decyzji o odwołaniu albo przełożeniu wizyty ministra.

"Z powodu trudnych warunków pogodowych śmigłowiec musiał lecieć na nadzwyczaj niskim pułapie, nawet poniżej wysokości budynków znajdujących się na trasie ruchu. Dowódca załogi zobaczył przeszkodę – wielopiętrowy budynek – i zaczął wykonywać manewr omijania. Raptownie poderwał maszynę, stracił orientację i przy ukończeniu manewru, z powodu braku niezbędnych umiejętności, uderzył w ziemię" – głosi komunikat DBR.

Po zakończeniu śledztwa osoby, które mają status podejrzanych, zapoznają się z aktami sprawy.

Jak informowano w sierpniu br. zarzuty w sprawie karnej usłyszało pięciu przedstawicieli DSNS. Są to m.in.: naczelnik departamentu ds. lotnictwa i lotniczych operacji poszukiwawczo-ratowniczych DSNS oraz dowódca eskadry powietrznej tej służby. Urzędnikom oskarżonym o niedopełnienie obowiązków służbowych grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Do wypadku śmigłowca w Browarach, w aglomeracji Kijowa, doszło 18 stycznia br. Helikopter spadł na budynek przedszkola. W katastrofie poniosło śmierć 15 osób, w tym 10 na pokładzie maszyny i pięć na ziemi; 31 osób zostało rannych. Zginęło wówczas kierownictwo MSW Ukrainy: minister Monastyrski i jego dwóch zastępców: Jewhenij Jenin i Jurij Łubkowycz.


Przeczytaj również:
W obwodzie kijowskim rozbił się śmigłowiec Eurocopter EC225LP Super Puma Mk2+
Ukraiński prokurator generalny: przyczyną katastrofy śmigłowca, w której zginął szef MSW, nie był zamach

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony