Przejdź do treści
Źródło artykułu

Tajwan: siły powietrzne wymieniają samoloty szkoleniowe na maszyny rodzimej konstrukcji

Tajwańskie siły powietrzne wycofują starzejącą się flotę myśliwców F-5 i samolotów AT-3 i zastąpią je stopniowo samolotami szkoleniowymi rodzimej konstrukcji T-5 Brave Eagle – poinformował w środę portal Youth Daily News. T-5 to jeden z najważniejszych programów prezydent Caj Ing-wen mający na celu wzmocnienie rodzimego przemysłu zbrojnego.

Siły Powietrzne Republiki Chińskiej (ROCAF) planują zakup 66 egzemplarzy do 2026 r. w ramach kontraktu o wartości 68,6 mld dolarów tajwańskich (8,7 mld złotych) w celu zastąpienia starzejącej się floty AT-3 i F-5E/F , która służy jako samoloty szkoleniowe i rezerwowe od ponad 47 lat.

Myśliwce F-5 zostaną wycofane ze służby bojowej do końca bieżącego roku, a warianty rozpoznawcze RF-5 będą kontynuował aktywną służbę, do czasu otrzymania przez Tajwan zasobników zwiadowczych MS-110 i dronów MQ-9B – poinformowało ministerstwo obrony narodowej w oświadczeniu przekazanym portalowi Youth Daily News.

Zaawansowany odrzutowiec szkoleniowy (ATJ) T-5 Brave Eagle, opracowany przez państwową korporację Aerospace Industrial Development Corporation (AIDC), jest przeznaczony do szkolenia w walkach powietrze-powietrze i powietrze-ziemia.

Prezydent Caj Ing-wen od czasu objęcia w 2016 r. stanowiska dążyła do priorytetowego traktowania lokalnie projektowanego i produkowanego sprzętu wojskowego, czego wynikiem jest m.in. opracowanie rodzimego samolotu szkoleniowego. Pod koniec września zwodowano pierwszy rodzimej konstrukcji okręt podwodny Narhwal.

Prototyp T-5 został zaprezentowany we wrześniu 2019 r. Prezydent Tajwanu określiła wówczas realizację projektu "wielkim wydarzeniem dla Sił Powietrznych Republiki Chińskiej i kamieniem milowym dla krajowego przemysłu lotniczego".

Pierwsze egzemplarze T-5 trafiły do ROCAF w czerwcu 2020 r. Do końca 2024 r. 33 sztuki mają stacjonować w bazie w Taitung na wschodnim wybrzeżu wyspy, a 12 w bazie Gangshan w mieście Kaohsiung w południowo-zachodnim Tajwanie.

Youth Daily News poinformował w środę, że piloci z bazy w Taitung przeprowadzili poprzedniej nocy ostatnie szkolenie na samolotach F-5.

"Dzięki ciężkiej pracy zespołu logistycznego Sił Powietrznych, flota do tej pory działała sprawnie" – przekazali piloci 7. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Taitung. "W przyszłości misja szkoleniowa zostanie przekazana samolotom Brave Eagle, które (…) staną się najbardziej solidnym wsparciem dla obrony przestrzeni powietrznej Cieśniny Tajwańskiej".

Na zdjęciu głównym: T-5 Brave Eagle (fot. 總統府, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony