Przejdź do treści
Samolot na niebie o zachodzie słońca (fot. Kamil Czajka)
Źródło artykułu

Szef IATA: linie lotnicze po pandemii są na dobrej drodze do rentowności

Linie lotnicze po pandemii są na dobrej drodze do uzyskania rentowności - ocenił w poniedziałek dyrektor generalny Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Powietrznego (IATA) Willie Walsh podczas otwarcia 79. Walnego Zgromadzenia. Ruch pasażerski jest na ok. 90-proc. poziomie wobec 2019 r. – dodał.

Tegoroczne 79. Walne Zgromadzenie IATA odbywa się w tym roku w Stambule w Turcji. Uczestniczą w nim przedstawiciele linii lotniczych, w tym PLL LOT, producentów samolotów, lotnisk czy instytucji lotniczych.

"Lata pandemii mamy już za sobą, a granice państw są otwarte. Pomimo niepewności gospodarczej ludzie latają m.in. w celach turystycznych i biznesowych. Najnowsze dane pokazują, że ruch pasażerski jest na ponad 90-proc. poziomie z 2019 roku" – powiedział dyrektor generalny IATA Willie Walsh podczas przemówienia otwierającego 79. Walne Zgromadzenie. Jak dodał, ruch pasażerski na lotniskach rośnie, podobnie jak obłożenie w hotelach; lokalne gospodarki się odradzają.

"Linie lotnicze są na dobrej drodze do uzyskania rentowności" – ocenił Walsh.

Jednocześnie zwrócił uwagę na wyzwania, jakimi są m.in. trwająca w wielu krajach inflacja, presja kosztowa czy "dotkliwy" brak pracowników w niektórych obszarach.

"Istnieją przykłady niektórych portów lotniczych, które przenoszą koszty swojej nieefektywności na linie lotnicze. Mogę wskazać na lotnisko Schiphol w Amsterdamie, które w tej kwestii nie ma wstydu. Po samoistnej katastrofie operacyjnej w 2022 r. lotnisko kontynuuje trzyletnią podwyżkę opłat o 37 proc." – wskazał.

Jak dodał, linie lotnicze w Europie w 2022 r. zapłaciły ok. 1,9 miliarda euro dodatkowych kosztów w związku z zarządzaniem ruchem lotniczym. "Po takiej kwocie należało oczekiwać dobrych wyników. Jednak opóźnienia linii lotniczych były trzykrotnie większe niż oczekiwano" – podkreślił.

IATA zrzesza około 300 linii lotniczych, w tym PLL LOT, odpowiadających za 83 proc. światowego ruchu lotniczego.

Ze Stambułu Aneta Oksiuta

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony