Przejdź do treści
Youtuber wyskakuje z samolotu przed celowym jego rozbiciem, fot. kadr youtube
Źródło artykułu

Youtuber skazany na karę więzienia po tym, jak celowo rozbił samolot, a później utrudniał śledztwo w tej sprawie

Pod koniec listopada 2021 r., youtuber i były snowboardzista olimpijski Trevor Jacob opublikował nagranie, w którym można było zobaczyć jak wyskakuje nad górzystym terenem ze swojego niedawno zakupionego lekkiego samolotu Taylorcraft. Statek powietrzny rozbił się, a mężczyzna wylądował bezpiecznie na spadochronie.

Jako doświadczony pilot, Jacob zaplanował samodzielny lot z lotniska Lompoc City do Mammoth Lakes, ale nie miał zamiaru wylądować, a zamiast tego zaplanował wyskoczyć na spadochronie i nagrać, jak jego samolot spada i się rozbija. Następnie cały film zatytułowany „I Crashed My Airplane” umieścił na YouTube. Materiał wywołał gniew internautów i mediów społecznościowych, osiągając 3 mln wyświetleń, zanim jego autor ustawił go jako prywatny.

Przed lotem Jacob zamontował w samolocie kilka kamer oraz założył spadochron. Po opuszczeniu pokładu nagrał upadek samolotu w suche zarośla, a po dotarciu na ziemię udał się do wraku, skąd zabrał urządzenia rejestrujące zapis lotu i samego wypadku.

Dwa dni później mężczyzna poinformował o katastrofie Krajową Radę Bezpieczeństwa Transportu (NTSB), co spowodowało, że wszczęła ona dochodzenia informując Jacoba, że jest on odpowiedzialny za zabezpieczenie wraku do dalszego badania. Trzy dni później śledztwo rozpoczęła również Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA).

Przez kilka tygodni po zdarzeniu Jacob okłamywał śledczych, twierdząc, że nie zna lokalizacji wraku. Jednak 10 grudnia 2021 r., wraz z przyjacielem przylecieli helikopterem na to miejsce, skąd zabrali szczątki samolotu i przetransportowali je na lotnisko w hrabstwie Santa Barbara. Tam Jacob je pociął i wyrzucił do różnych pojemników na śmieci w okolicy.

Teraz youtuber został skazany na karę więzienia za działania mające na celu zabranie i zniszczenie wraku po celowym doprowadzeniu do katastrofy lotniczej. Władze federalne nie dały się jednak zwieść tajemniczo znikającym dowodom katastrofy, wiedząc, że mężczyzna dokonał działań z zamiarem utrudnienia prowadzenia śledztwa.

Jacob przyznał się do zarzutu zniszczenia i ukrycia z zamiarem utrudniania dochodzenia, za co groziła mu ustawowa maksymalna kara 20 lat więzienia. Ostatecznie mężczyzna został skazany na 6 miesięcy pobytu w więzieniu federalnym.


Czytaj również:
Celowe rozbicie samolotu przez youtubera, czyli gdzie są granice autopromocji?
Pilot, który celowo rozbił samolot, przyznał się do winy i podpisał ugodę w sądzie

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony