XL edycja zawodów "Challenge 2024" w Niemczech rozegrana

W dniach 28.07-02.08.2024r. w miejscowości Altenstadt w Niemczech odbyła się XL edycja zawodów "Challenge 2024". Zostały one rozegrane po raz pierwszy od czasu wybuchu pandemii w 2019 roku.

W zmaganiach uczestniczyło 5 zespołów. Polskę reprezentowała drużyna z Ośrodka Szkolenia Aeromobilno-Spadochronowego 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Leźnicy Wielkiej w składzie: por. Jakub Koziatek, por. Patryk Dziuba, mł. chor. Adam Gibowicz, mł. chor. Łukasz Mazurkiewicz, st. kpr. Marcin Filipiak, kpr. Mateusz Matusiak oraz kpr. Kevin Nowak.

Zawodnicy musieli wykazać się bardzo wysoką sprawnością fizyczną oraz umiejętnościami praktycznymi, które były sprawdzane podczas poszczególnych konkurencji.

Challenge 2024 - polska drużyna z OSAS 25. BKPow z Leźnicy Wielkiej (fot. 25 Brygada Kawalerii Powietrznej)

Pierwszy dzień rozpoczął się od przywitania zawodników oraz ceremonii otwarcia, po czym drużyny przemieściły się w miejsce rozgrywania pierwszej konkurencji - biegu na orientację. Na trasie należało zebrać 24 punkty rozmieszczone w mocno pofałdowanym bawarskim rejonie w okolicy Schongau. Trasa po liniach prostych wynosiła 5,9km i miała 280m przewyższeń, natomiast zawodnicy przebiegali około 10km, co było spowodowane bardzo trudnym ukształtowaniem terenu oraz bujnie rozwiniętą roślinnością w tym okresie roku. Reprezentacja z OSA-S zajęła w tej konkurencji 2. miejsce.

Drugi dzień zmagań rozpoczęło przemieszczenie na pływalnię w m. Schongau, gdzie rozegrała się druga konkurencja - wodny tor przeszkód. Na dystansie 2x25m zawodnicy mieli do pokonania 4 przeszkody wodne, całość wykonywana była w umundurowaniu. Nasi zawodnicy zajęli tutaj 4. miejsce.

Tego samego dnia drużyny przemieściły się na lotnisko celem rozegrania pierwszej części konkurencji spadochronowej - skoku na celność lądowania. Każdy z zawodników oddał skok próbny, a następnie odbyła się pierwsza z trzech rund punktowanych. Skoki wykonywane były z 1200m a.g.l. na klasycznych spadochronach celnościowych.

Trzeciego dnia zawodów uczestnicy wyjechali na strzelnicę do miejscowości Lagerlechfeld, aby rozegrać konkurencję strzelecką. Była ona podzielona na dwie części - strzelanie z pistoletu P8 oraz karabinka G36. Zawodnicy mieli za zadanie z odległości 8m z pistoletu oraz 15m z karabinka w maksymalnym czasie 60 sekund trafić 10 celów z 30. znajdujących się na tarczy. Cele, które miały być trafione ukazywane były zawodnikom w momencie włączenia stopera. Drużyna z Polski zajęła w tej konkurencji 3. miejsce.

Tego samego dnia po powrocie ze strzelnicy nastąpiło przemieszczenie na lotnisko w Altenstadt, gdzie rozegrała się druga oraz trzecia runda skoku na celność lądowania. W klasyfikacji indywidualnej por. Patryk Dziuba zajął 3. miejsce. Drużyna poradziła sobie podobnie, również plasując się na 3. miejscu.

Challenge 2024 - podium indywidualne (fot. 25 Brygada Kawalerii Powietrznej)

Czwarty dzień zawodów przeznaczony był na konkurencję celnościową, ale ponieważ zostały już rozegrane wszystkie rundy, organizatorzy zorganizowali wyjazd w góry do m. Schwangau mający na celu integrację zawodników. Marsz w górę trwał około 1,5 godziny i został zwieńczony posiłkiem w schronisku górskim Rohrkopfhütte - Die Berghütte, gdzie uczestnicy wymieniali się doświadczeniami z aktualnych oraz poprzednich zawodów. Po powrocie do Altenstadt miało miejsce spotkanie na zakończenie, podczas którego uczestnikom zostały wręczone niemieckie gapy spadochronowe, a drużyny wymieniły się prezentami dla komendantów oraz koszulkami przygotowanymi przez każdy kraj na zawody.

Ostatniego dnia miała miejsce oficjalna ceremonia zakończenia zawodów, podczas której zostały rozdane drużynom medale za zajęcie pierwszych trzech miejsc w każdej z konkurencji, a następnie odznaczeni zostali zwycięzcy klasyfikacji indywidualnej oraz zespołowej.

Pierwsze miejsce tegorocznych zawodów zdobyła drużyna Niemiecka, drugie zajęli Hiszpanie, a reprezentacja z Polski uplasowała się na ostatnim stopniu podium, co możemy uznać za spory sukces.

Challenge 2024 - podium drużynowe (fot. 25 Brygada Kawalerii Powietrznej)

Ogromne podziękowania dla Piotra Paszyńskiego z UKS "Orientuś" z Łodzi za przygotowanie drużyny w biegu na orientację, instruktorom z Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego z Poznania i 2. Pułku Rozpoznawczego z Chrubieszowa za nieocenioną pomoc w przygotowaniu zawodników do konkurencji na celność lądowania na spadochronach klasycznych oraz Akademii Wojsk Lądowych za udostępnienie pływalni i przygotowanie naszej reprezentacji w pokonywaniu wodnego toru przeszkód.