Przejdź do treści
Źródło artykułu

W Australii odkryto nienaruszony samolot z II wojny światowej

Australijskie Biuro Hydrograficzne dokonało historycznego odkrycia podczas rutynowego badania hydrograficznego u wybrzeży Darwin, na Terytorium Północnym. Biuro, które działa w ramach Australijskich Sił Obronnych (ADF), odkryło nienaruszony bombowiec Beaufort z czasów II Wojny Światowej. 

Badania prowadzone były w ramach programu partnerstwa przemysłowego HydroScheme (HIPP - komercyjny program pozyskiwania, który podejmuje ukierunkowane działania w zakresie badań hydrograficznych, aby przyczynić się do realizacji krajowych priorytetów w zakresie mapowania). Jego celem jest przeprowadzenie wydajnego, efektywnego i zrównoważonego badania hydrograficznego Australii, obejmującego zbieranie danych geofizycznych oceanograficznych i morskich.

Według ADF samolot zaginął podczas misji w 1944 r. Na podstawie raportu o katastrofie, lokalizacji i stanu samolotu odkryto, że był to Beaufort A9-497 należący do 1. eskadry Królewskich Australijskich Sił Powietrznych (RAAF).

Samolot operował z lotniska Gould, około 100 km na południe od Darwin. Beaufort A9-497 wykonywał szereg zadań, od operacji ofensywnych nad terytorium kontrolowanym przez Japończyków w Timorze Wschodnim po ochronę konwojów na północy Australii. 26 listopada 1944 r. awaria silnika zmusiła pilotów do wykonania wodowania. Wszyscy czterej członkowie załogi przeżyli i zostali uratowani następnego dnia.

Bombowiec Beaufort zbudowany w Australii, należący do 1. eskadry RAAF podczas II wojny światowej (fot. Australian Defence)

Przepustnice, wskaźniki i kable kokpitu były nadal nienaruszone, podobnie jak dwa silniki i śmigła. Wieżyczka karabinu maszynowego znajduje się nadal na swoim miejscu i skierowana jest w lewą stronę. ADF oświadczyło, że Beaufort A9-497 ma pozostać pod wodą pod nadzorem rządu Terytorium Północnego.

„Wiedzieliśmy o kilku wrakach statków w tym rejonie, ale gdy na ekranie zaczął pojawiać się obraz sonaru, stało się jasne, że znaleźliśmy nienaruszony samolot” – powiedział w oświadczeniu główny inspektor Charles Collins, który kierował badaniem.

„Na podstawie danych można było wyraźnie zobaczyć wszystko, co się na nim znajdowało. To było ekscytujące odkryć i być częścią tego”, dodał Collins.

Badania hydrograficzne przyczyniają się do zbiorowego zrozumienia środowiska morskiego, od odkrycia historycznych wraków po identyfikację głębszych kanałów dla bezpieczniejszej żeglugi.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony