Przejdź do treści
Samoloty Aeroprakt A-22 przerobione na drony bojowe, fot. twitter
Źródło artykułu

Ukraina zmodernizowała samolot Aeroprakt A-22 do wersji bezzałogowej i uderzyła nim w cel w Rosji

Ukraina przerobiła samolot Aeroprakt A-22 na wersję bezzałogową i 2 kwietnia uderzyła nim w cele w Rosji. Atak był jednym z najgłębiej przeprowadzonych na terytorium rosyjskim. Dwa drony tego typu uderzyły w obiekt przemysłowy w rosyjskiej specjalnej strefie ekonomicznej Alabuga, położonej ponad 1200 km od północno-wschodniego miasta Charków. W wyniku ataku 13 osób zostało rannych. Z kolei Kijów akcentował, że zaatakował obiekt, w którym produkowano rosyjskie drony dalekiego zasięgu. Od początku wojny tysiące z nich użyto do rażenia celów na Ukrainie. 

Film udostępniony w Internecie pokazuje statek powietrzny lecący w stronę miejsca zdarzenia, a uderzenie i eksplozję. 

Użytym samolotem był A-22 – dwumiejscowa ultralekka konstrukcja opracowana i wyprodukowana przez firmę Aeroprakt. Założyciel i główny projektant Aeroprakt, Jurij Jakowlew, powiedział agencji Reuters, że sylwetka drona wygląda podobnie do A-22, ale jego firma nie była zaangażowana w jego modernizację, ponieważ nie miała żadnej wiedzy na temat systemów nawigacji i sterowania wymaganych do wysłania bezzałogowca w misję bojową.

Konstruktor dodał, iż jednak możliwe jest, że ktoś przystosował jeden z prawie 1600 samolotów wyprodukowanych przez Aeroprakt (w tym 100 sprzedanych do Rosji) i przeprowadził nim bezzałogową misję bojową. 

Z technologicznego punktu widzenia, przystosowanie lekkiego samolotu do pełnienia funkcji bezzałogowej konstrukcji nie jest trudne, a jednym z powodów użycia samolotu zamiast UAV jest fakt, iż na jego pokładzie można umieścić znaczną ilość materiałów wybuchowych. W 2024 r. Ukraina planuje wyprodukować tysiące dronów dalekiego zasięgu w ramach priorytetowego programu obronnego. 

Ukraiński atak bezzałogowym statkiem powietrznym na cel w Rosji

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony