Trzech pilotów otrzyma awanse generalskie
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, postanowieniami z dnia 22 kwietnia 2025 r., mianował na stopnie generalskie czternastu oficerów Wojska Polskiego, dwóch oficerów Straży Granicznej oraz czterech oficerów Państwowej Straży Pożarnej.
Na podstawie art. 134 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Ministra Obrony Narodowej, w Siłach Zbrojnych RP mianowani zostali trzej piloci: płk pil. Waldemar Gołębiowski – dowódca 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, płk pil. Krzysztof Stobiecki – radca ministra ds. lotnictwa w Biurze Ministra Obrony Narodowej, płk pil. Łukasz Andrzejewski-Popow – radca generalny szefa Sztabu Generalnego WP.
Płk pil. dr inż. Waldemar Gołębiowski urodził się dn. 16.06.1963 r. w Poniatowej (województwo lubelskie). Szkołę podstawową oraz technikum mechaniczne ukończył w rodzinnej miejscowości. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w 1983 roku rozpoczął studia na kierunku pilot samolotu naddźwiękowego w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej. Po jej ukończeniu w 1987 r. rozpoczął zawodową służbę wojskową w 26. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Zegrzu Pomorskim, jako pilot klucza. W 1989r., jako starszy pilot, przeniesiony został do 40. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Świdwinie. W latach 1991-2001 przechodził kolejne szczeble lotniczego „rzemiosła" aż do stanowiska Zastępcy Dowódcy Eskadry 7. Pułku Lotnictwa Bombowo - Rozpoznawczego w Powidzu. W 1997r. otrzymał tytuł „Pilota Roku”. Od 2001 do 2004 roku, w 7. Eskadrze Lotnictwa Taktycznego pełnił kolejne stanowiska służbowe: dowódcy klucza lotniczego, kierownika sekcji operacyjnej oraz Szefa Sztabu Jednostki Wojskowej. W 2005 r. został dowódcą 3. Eskadry Lotnictwa Taktycznego „Poznań" na Krzesinach, z której to Jednostki Wojskowej typował i wysyłał do Stanów Zjednoczonych pilotów oraz personel techniczny na przeszkolenie na samoloty wielozadaniowe F-16.
Po przyjęciu do eskadry samolotów F-16 został przeniesiony do Dowództwa Sił Powietrznych. W latach 2007-2008 był Szefem Pionu Szkolenia w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, gdzie do programu szkolenia wprowadził szkolenie taktyczne pilotów-instruktorów 1. i 2. Ośrodka Szkolenia Lotniczego. 1 października 2008 r. został wyznaczony na stanowisko Zastępcy Dowódcy 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Z dniem 1 lipca 2010 r. objął stanowisko dowódcy 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego, którą to Jednostkę Wojskową stworzył od podstaw. Od października 2015 r. został skierowany na Podyplomowe Studia Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej, które ukończył z oceną „bardzo dobrą”.
W marcu 2018 r., rozkazem Ministra Obrony Narodowej, został przeniesiony do Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych na stanowisko Zastępcy Szefa Zarządu Operacyjnego J-3, gdzie szybko stał się jednym z nielicznych specjalistów od Polskich Kontyngentów Wojskowych ze wskazaniem na PKW Afganistan. Od 10 grudnia 2019 r., został Dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego Misji Resolute Support w Afganistanie, którą to funkcję pełnił do 7 lipca 2020 r. Za dowodzenie misją został oceniony przez Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych na ocenę „wzorowy”.
W 2022 roku został Zastępcą Szefa Zarządu, Szefem Oddziału w Inspektoracie Sił Powietrznych. Dodatkowo pełnił funkcję Szefa Grupy Organizacyjnej Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show Radom 2023 w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, zaś podczas pokazów w Radomiu był wicedyrektorem Biura Organizacyjnego Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2023 Radom.
W czerwcu 2024 r. został Radcą Koordynatorem Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a od 21 października tego roku objął stanowisko Dowódcy 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.
Pułkownik Gołębiowski ukończył ponadto: w 1998 r. z tytułem magistra Wyższą Szkołę Pedagogiczną, w 2000 r. studia podyplomowe na Akademii Bydgoskiej. W 2002 r. ukończył z wyróżnieniem kurs dowódców eskadr w Maxwell (USA), zaś w 2009 r. uzyskał tytuł doktora nauk technicznych w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych. W roku 2016 r. ukończył Podyplomowe Studia Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.
Pułkownik Waldemar Gołębiowski jest pilotem klasy mistrzowskiej z nalotem ogólnym ponad 2500 godzin (z czego 1200 godzin na samolotach naddźwiękowych) na takich typach statków powietrznych jak: TS-11 „ISKRA", MiG-21 oraz SU-22. Ponadto posiada uprawnienia pilota doświadczalnego oraz wszystkie uprawnienia instruktorskie. Legitymuje się udokumentowaną znajomością języka angielskiego na poziomie trzecim.
Płk pil. Waldemar Gołębiowski był wielokrotnie odznaczany, m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi (2005), Brązowym Krzyżem Zasługi (2002), Wojskowym Krzyżem za Zasługi z Mieczami (2022), Lotniczym Krzyżem Zasługi (2024), Złotym Medalem za Długoletnią Służbę (2021), Gwiazdą Afganistanu (2021), Meritorious Service Medal – Medal za Chwalebną Służbę (USA, 2020), Dancon March w Afganistanie (2020), Medal NATO (Afganistan, 2020) oraz wieloma Medalami Resortowymi Ministra Obrony Narodowej.
Na kolejno zajmowanych stanowiskach służbowych wyróżniał się pracowitością i odpowiedzialnością. Na szczególną uwagę zasługuje wysokiej klasy profesjonalizm oficera, utrzymywany na niezmiennie wysokim poziomie dzięki ciągłemu procesowi podnoszenia kwalifikacji. Stawiane zadania wykonuje z wielkim zaangażowaniem i dokładnością. Bardzo umiejętnie wykorzystuje swoją wiedzę fachową, teoretyczną i specjalistyczną w codziennej służbie. Jest w pełni dyspozycyjny oraz gotowy do poświęceń w służbie wojskowej. Jako oficer o takich cechach charakteru jak sumienność, uczciwość, koleżeńskość, bezinteresowność zyskał w bardzo krótkim czasie autorytet wśród podwładnych i uznanie w oczach przełożonych.
(Źródło: 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego)
Płk dypl. pil. Krzysztof Stobiecki urodził się 13 października 1973r. Swoją przygodę z lotnictwem rozpoczął w 1992 roku wstępując do Liceum Lotniczego w Dęblinie, po zakończeniu którego został podchorążym w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. W 1998 roku został promowany na stopień podporucznika w korpusie osobowym lotnictwa. Służbę zawodową rozpoczął w 9. Pułku Lotnictwa myśliwskiego w Zegrzu Pomorskim, a następnie po 4 latach kontynuował ją w 41. Eskadrze Lotnictwa myśliwskiego w Malborku.
W latach 2004 – 2006 studiował w Akademii Obrony Narodowej, jednocześnie w tym samym okresie ukończył studia podyplomowe na kierunku Zarządzanie Organizacjami Lotniczymi w tej samej uczelni. W czasie studiów wielokrotnie brał udział w ćwiczeniach w kraju i za granicą.
Od 2011 roku zajmował stanowisko Dowódcy Grupy Działań Lotniczych w 22. BLT. W 2012 roku zajmował stanowisko Zastępcy Dowódcy - Polskim Kontyngentem Wojskowym Orlik. W 2014 roku dowodził PKW Orlik w ramach misji AIR POLICING w przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. W 2017 roku służbę pełnił w Inspektoracie MON ds. Bezpieczeństwa Lotów. W 2018 został Dowódcą 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Funkcję tę pełnił do 2024 r. Objął stanowisko Radcy Ministra w Biurze Ministra Obrony Narodowej.
(Źródło: 23 Baza Lotnictwa Taktycznego)
Płk pil. dr inż. Łukasz Andrzejewski-Popow żołnierską służbę rozpoczął w 1991 roku jako podchorąży Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, na Wydziale Lotnictwa o specjalności pilot śmigłowca.
Wysokie umiejętności szkoleniowe Pana Pułkownika potwierdza posiadana mistrzowska klasa pilota wojskowego oraz uzyskany nalot ponad 2200 godzin na różnych typach statków powietrznych. Jest pilotem wyszkolonym w lotach we wszystkich warunkach atmosferycznych, w dzień i w nocy.
Po ukończeniu WSOSP w 1995 roku służył w 2 Pułk Kawalerii Powietrznej jako pilot instruktor. Następnie kolejną jednostką był 7. Dywizjon Lotniczy w Nowym Glinniku, gdzie pełnił służbę na stanowiskach: starszy pilot, dowódca klucza, zastępca dowódcy eskadry, dowódca eskadry, zastępca dowódcy dywizjonu.
W 2005 roku rozpoczął studia wyższe magisterskie na Uniwersytecie Obrony Narodowej Republiki Węgierskiej, na Wydziale Zarządzania i Dowodzenia Wojskiem, które ukończył w 2007 roku.
Od 2007 roku służył w Dowództwie Wojsk Lądowych, w Oddziale Lotnictwa Wojsk Lądowych, Szefostwa Wojsk Aeromobilnych, jako specjalista i starszy specjalista. W 2008 roku skierowany do Turkish Air Defence School na kurs Advanced Air Operational Terminology Course który ukończył z wyróżnieniem.
Kolejnym stopniem podwyższania kwalifikacji były w 2010 roku studia podyplomowe na kierunku „Administracja publiczna” na wydziale administracji i stosunków międzynarodowych WSH w Piotrkowie Trybunalskim;
W 2014 roku obejmuje stanowisko w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, jako szef nowo powstałego Oddziału Bezzałogowych Środków Walki, a już w 2015 roku otrzymuje od przełożonych zadanie objęcia dowodzenia i utworzenia 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu, jedynej takiej jednostki w SZ RP.
W 2018 roku, w dowód uznania przełożonych skierowany do Akademia Sztuki Wojennej, celem podwyższenia swoich kwalifikacji na Podyplomowych Studiach Polityki Obronnej, które kończy w 2019 roku.
Następnie 2020 roku wyznaczony na stanowisko starszego specjalisty Szefa Sztabu Generalnego ds. lotnictwa, a w 2021 roku odbiera z rąk Ministra ON wyznaczenie na stanowisko radcy generalnego Szefa Sztabu Generalnego WP.
W 2021 roku dodatkowo uzyskał tytuł doktora z dziedziny nauk technicznych w zakresie „Metoda oceny bezpieczeństwa lotów bezzałogowych statków powietrznych z wykorzystaniem danych z procesu eksploatacji”.
Pułkownik Łukasz Andrzejewski-Popow odznaczony został Lotniczym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny oraz amerykańskim odznaczeniem The Air Force Commendation Medal.
Ze względu na swoje umiejętności, ogromne doświadczenie nabyte podczas realizacji zadań w różnych jednostkach wojskowych, rozległą wiedzę i wykształcenie oraz autorytet w Siłach Zbrojnych RP, w 2019 roku wyróżniony Honorowym tytułem „Błękitne Skrzydła”.
(Źródło: Sztab Generalny Wojska Polskiego)
Więcej informacji o pozostałych nominacjach na stronie: https://www.prezydent.pl
Informacja o terminie wręczenia oficerom aktów mianowania przez Prezydenta RP zostanie przekazana w najbliższych dniach.



Komentarze