Przejdź do treści
Samolot F-5 Tiger należący do szwajcarskich sił powietrznych, fot. lancom
Źródło artykułu

Szwajcaria rozpoczęła dostawy wycofanych F-5 Tiger do USA

Szwajcarski Federalny Urząd ds. Uzbrojenia (armasuisse) rozpoczął dostawy do Stanów Zjednoczonych 22 wycofanych ze służby myśliwców F-5E/F Tiger II. 18 marca 2024 r. pierwszy samolot ze stacji sił powietrznych w Emmen odebrał korpus piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych (USMC).

Sprzedaż, która została sfinalizowana w 2020 r., obejmuje 16 jednomiejscowych F-5E i sześć dwumiejscowych F-5F wraz z wyposażeniem, częściami zamiennymi oraz wsparciem logistycznym. Całkowita wartość transakcji szacowana jest na 32,4 mln dolarów.

Transakcja ta stanowi kolejny etap wycofywania szwajcarskiej floty F-5, zakupionej w latach 70. i 80. XX wieku. W 2008 r. 44 myśliwce F-5 zostały sprzedane Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych. Chociaż na szwajcarskim wyposażeniu znajduje się 25 egzemplarzy  F-5 Tiger, obecnie tylko 18 z nich jest w służbie. Około połowa F-5 Tiger jest wykorzystywana przez zespół akrobacyjny Patrouille Suisse.

W lipcu 2021 r. Rada Federalna Szwajcarii ogłosiła decyzję o zakupie myśliwców Lockheed Martin F-35A, które mają zastąpić F/A-18C/D Hornet i kilku pozostałych F-5E/F Tiger II, które były przydzielone do drugorzędnych zadań. Decyzja ta wywołała intensywną debatę polityczną w kraju, w ramach której aktywnie działał ruch „Stop F-35” zapoczątkowany przez Partię Socjalistyczną, Zielonych, a także organizację lobbystyczną „Grupa na rzecz Szwajcarii bez armii” (GSsA). 
 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony