Przejdź do treści
Statki powietrzne segmentu general aviation, fot. Pareidolia
Źródło artykułu

Sprzedaż konstrukcji GA w USA powoli się rozpędza

Według Stowarzyszenia Producentów Lotnictwa Ogólnego (GAMA), w 2022 r. odnotowano wzrosty sprzedaży we wszystkich segmentach GA. W swoim kwartalnym raporcie General Aviation Aircraft Shipment and Billing Report, organizacja stwierdziła, że całkowita liczba dostaw samolotów w trzecim kwartale 2022 r. zwiększyła się o 6,7 %, a śmigłowców o 6,3 % w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Całkowita wartość sprzedanych samolotów wzrosła o 4,8 % do 14,1 mld dolarów, a śmigłowców o 5,3 % do 2,6 mld dolarów.

„Popyt na samoloty lotnictwa ogólnego pozostaje duży, ale branża musi radzić sobie z bieżącymi wyzwaniami, które obejmują problemy z łańcuchem dostaw i niedoborami siły roboczej oraz problemami generowanymi przez  organy regulacyjne” – powiedział prezes i dyrektor generalny GAMA, Pete Bunce. „Dostawy zbliżają się, a w niektórych przypadkach przewyższają, poziomy, których doświadczaliśmy przed pandemią, co jest świadectwem siły naszego sektora oraz znaczenia i użyteczności lotnictwa ogólnego i biznesowego”, dodał.

Największy wzrost (o 8,8 %) odnotował segment samolotów z napędem tłokowym, w ramach którego w III kwartale bieżącego roku dostarczono 1012 egzemplarzy w porównaniu do 930 rok wcześniej. Dostawy turbośmigłowych konstrukcji zwiększyły się o 7,3 % do 383 sztuk, podczas gdy dostawy odrzutowców biznesowych o 1,8 % do 446. W przypadku śmigłowców to liczba dostaw w III kwartale była zbliżona do poprzednich wyników, przy czym w przypadku konstrukcji z napędem turbinowym wzrost wyniósł 7,1 %, a z napędem tłokowym 3,8 %.

General Aviation Aircraft Shipment and Billing Report za trzeci kwartał 2022 r. dostępny jest tutaj (LINK)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony