Przejdź do treści
Sonaca 200
Źródło artykułu

Sonaca wstrzymuje produkcję modelu 200

Belgijski producent samolotów Sonaca Aircraft zaprzestaje produkcji modelu Sonaca 200. Do podjęcia takiej decyzji doprowadził brak odpowiedniej liczby zamówień spowodowanej trwającym kryzysem związanym z pandemią koronowirusa.

Sonaca 200 to zasadniczo południowoafrykański Sling, który jest  oferowany do dziś jako czteromiejscowy model, ale również jako zestaw do samodzielnego montażu. Z kolei belgijski Sonaca 200 to dwumiejscowa konstrukcja certyfikowana przez EASA. Firma Sonaca Aircraft została założona w 2015 r. i niedługo potem do swojej oferty wprowadziła mały jednosilnikowy dwumiejscowy samolot, który był dedykowany dla ośrodków szkoleniowych. Jednak przedłużający się kryzys na rynku general aviation spowodował problemy ze sprzedażą tej konstrukcji.

Rada dyrektorów spółki postanowiła wycofać finansowanie szeregu działalności przynoszących straty, w tym produkcję modelu 200. „Pandemia ma wpływ na cały sektor lotniczy, w tym w szczególności na szkolenie nowych pilotów” argumentowała. Wynikiem tego była liczba zamówień znacznie poniżej progu rentowności, a do końca zeszłego roku projekt Sonaca 200 pochłonął już ponad 10 mln euro. W sumie zbudowano i dostarczono 57 egzemplarzy tego samolotu.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony