Pilot w samolocie podczas konkurencji nawigacyjnej (fot. kadr z filmu Marcin Chrząszcz - Polish Flying Team)

Śledź na żywo drugą konkurencję nawigacyjną podczas 25 Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym

Piloci rywalizujący na lotnisku Albi Le Séquestre we Francji podczas 25 Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym mają już za sobą dwie konkurencje.

22 sierpnia rozegrana została konkurencja lądowań, w której najlepszy wynik wśród polskich pilotów zanotował Michał Bartel. Zajął on 5 miejsce z wynikiem 26 punktów.

Za to we wtorek (23 sierpnia) polscy piloci pokazali klasę podczas pierwszej konkurencji nawigacyjnej. Zajęli całe podium. Najlepszy był Marcin Skalik z wynikiem 56 punktów. Drugie miejsce zajął Marcin Chrząszcz, który uzyskał 94 punkty. Trzecie miejsce zdobył Michał Wieczorek z wynikiem 120 punktów.

Pozostałe miejsca polskich pilotów w pierwszej konkurencji nawigacyjnej: 7. miejsce ex aequo – Kamil Wieczorek i Krzysztof Skrętowicz, 10 miejsce – Michał Bartler, 17. miejsce – Marek Kachaniak, 25. miejsce – Krzysztof Wieczorek.

Po dwóch konkurencjach Polacy są wysoko również w klasyfikacji generalnej: 1. miejsce – Marcin Skalik, 2 miejsce – Marcin Chrząszcz, 4. miejsce – Michał Wieczorek. Pełne wyniki na stronie www.wpfc2022.fr/results/

Dziś piloci zmierzą się w drugiej konkurencji nawigacyjnej, którą możecie śledzić na żywo na stronie https://wpfc2022.fr/tracking/

Dla zawodników dzień rozpoczyna się testem teoretycznym polegającym na narysowaniu nawigacji w ograniczonym czasie z uwzględnieniem parametrów dostarczonych im przez organizatora. W pozostałym czasie muszą przygotować nawigację zaprojektowaną przez router: teraz do nich należy wykonanie lotu!

W samolocie celem jest dokładne prześledzenie trasy nawigacji, pokonanie każdego punktu zwrotnego z zachowaniem podanej z góry prędkości. Jednocześnie muszą znaleźć i ustawić w polu zdjęcia, które im przekazano, oraz cele lub litery, które zostały ustawione na w terenie; wszystko z uwzględnieniem czasu z dokładnością do sekundy!

Za każdy błąd w kursie, zdjęcie lub akronim, nieznalezioną literę oraz za każde zboczenie z trasy lub czasu, pilot otrzymuje kary. Celem jest ostatecznie uzyskanie wyniku jak najbliżej zera.

Trzymam kciuki za Polskich pilotów.

Przeczytaj również:
25 Mistrzostwa Świata w Lataniu Precyzyjnym
25 Mistrzostwa Świata w Lataniu Precyzyjnym – śledź na żywo trwającą rywalizację