Przejdź do treści
Źródło artykułu

Satelita meteorologiczny MSG-4 Thales Alenia Space już w kosmosie

Czwarty satelita meteorologiczny Meteosat drugiej Generacji MSG-4, skonstruowany przez firmę Thales Alenia Space na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej działającej w imieniu Europejskej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT) znalazł się już w kosmosie. Satelita został wyniesiony na orbitę przy użyciu rakiety Ariane 5, produkcji firmy Arianespace, z Centrum Kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej.

Satelita MSG-4 będzie zarządzany przez EUMETSAT. Dostarczy danych meteorologicznych i pozwoli monitować zmiany klimatyczne w Europie z orbity geostacjonarnej w długości geograficznej 3.4 ° W. Ostatni z serii czterech satelitów drugiej generacji, MSG-4, zastąpi na orbicie jednego ze swoich poprzedników –  satelitów MSG 1, MSG-2 i MSG-3, które wyniesione zostały odpowiednio w sierpniu 2002, grudniu 2005 i lipcu 2012 r. MSG-4 jest jedenastym satelitą pogodowym spośród obiektów skonstruowanych przez Thales Alenia Space i wysyłanych w kosmos od końca lat 70-tych XX wieku.

Bazując na niemal 40 latach doświadczenia w tej wymagającej dziedzinie, Thales Alenia Space podejmuje kolejne kroki utrzymując wiodącą pozycję lidera wśród europejskich producentów geostacjonarnych satelitów pogodowych, oferujących monitoring na skalę globalną. MSG-4 kontynuuje misję rodziny satelitów drugiej generacji, której celem jest utrzymanie ciągłości obserwacji meteorologicznych dla Europy do 2025 roku.

Rozpoczęły się już prace nad kolejną generacją satelitów Meteosat Trzeciej Generacji - MTG (Meteosat Third Generation). Po raz pierwszy obiekty te będą prowadzić geostacjonarne atmosferyczne misje sondujące.

"W obliczu zbliżającej się tegorocznej konferencji klimatycznej COP21, Thales Alenia Space z satysfakcją prezentuje swój długoletni wkład w program Meteosat” – mówi Jean-Loïc Galle, prezes i dyrektor generalny firmy Thales Alenia Space.

“W ciągu ostatnich 30 lat, miliony osób miały okazję oglądać prognozy pogody oparte na obrazach Meteosat i obserwować na ekranie swoich telewizorów wysokie i niskie strefy ciśnienia, zmiany zachmurzenia czy inne zdjęcia satelitarne. W uzupełnieniu do głównych danych pogodowych, satelity Meteosat przekazują również kluczowe informacje pozwalające przewidywać groźne zjawiska atmosferyczne: huragany, sztormy, powodzie, a także monitować długoterminowe zmiany klimatyczne. Cieszymy się zaufaniem klientów od początku historii geostacjonarnych systemów meteorologicznych. Czerpiemy z naszego wyjątkowego doświadczenia i ogromnej wiedzy, by doskonalić zaawansowane rozwiązania, które stosujemy już w budowanych właśnie satelitach trzeciej generacji - MTG. Nasze umiejętności wykorzystujemy również w opracowywaniu dwóch kolejnych typów satelitów z segmentu klimatu i środowiska. W tym roku zaprezentujemy satelitę Jason-3, który realizował będzie misje oceanograficzne oraz satelitę Sentinel-3A dedykowanego kluczowemu europejskiego programowi Copernicus” – podkreśla Jean-Loïc Galle.

W Polsce firma Thales Alenia Space utworzyła niedawno spółkę córkę, Thales Alenia Space Polska (TASP). TASP planuje zacieśnić współpracę z Polską Agencją Kosmiczna, lokalnymi ośrodkami naukowymi oraz przemysłem, aby wesprzeć Polskę w budowie własnego programu kosmicznego oraz rozwoju technologii satelitarnych i systemów obserwacji Ziemi.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony