Przejdź do treści
Koncepcja samolotu naddźwiękowego Hermeusa (fot. Hermeus)
Źródło artykułu

Raytheon inwestuje w start-up samolotów naddźwiękowych Hermeus

Amerykańska firma z branży lotniczej i obronnej Raytheon Technologies, poprzez swoją grupę venture capital RTX Ventures, zainwestowała w start-up Hermeus Corporation.

Hermeus opracowuje samoloty naddźwiękowe do zastosowań obronnych i komercyjnych. W sierpniu 2020 r. podpisał partnerstwo z Siłami Powietrznymi Stanów Zjednoczonych (USAF), aby opracować naddźwiękową konstrukcję, jako potencjalne rozwiązanie dla Air Force One.

"Technologie naddźwiękowe mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego, dlatego dokonaliśmy naszej pierwszej inwestycji w firmę o tak odważnym planie i wizji w tej przestrzeni" – powiedział Daniel Ateya, dyrektor zarządzający RTX Ventures. "Techniczne podejście i biznesplan Hermeusa równoważy krótkoterminowe zastosowania obronne z długoterminowymi aspiracjami komercyjnymi i pomoże naszym klientom na nowo wyobrazić sobie możliwości technologii hipersonicznych".

Inwestycja Raytheona wesprze ukończenie pierwszego samolotu Hermeusa, Quarterhorse i przyspieszy rozwój kolejnej konstrukcji, Darkhorse. Z kolei w listopadzie 2021 roku Hermeus zaprezentował pełnowymiarowy prototyp Quarterhorse.

Technologia hipersoniczna stała się priorytetem wojska Stanów Zjednoczonych, co ma związek z pojawieniem się broni hipersonicznej w arsenałach innych światowych mocarstw, takich jak Rosja i Chiny.

11 maja 2022 r. Amerykańska Agencja Obrony Rakietowej oświadczyła, że planuje „opracować i wdrożyć warstwowy system obrony przeciwrakietowej, w celu obrony Sił Zbrojnych USA, sojuszników i przyjaciół przed atakami rakietowymi we wszystkich fazach lotu”, z naciskiem na platformy naddźwiękowe.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony