Przejdź do treści
Źródło artykułu

Rada ICAO wzywa Federację Rosyjską do zaprzestania zakłóceń GNSS. Polska liderem działań na rzecz bezpieczeństwa lotniczego

W obliczu rosnącej liczby incydentów zakłócania sygnału GNSS w regionie Morza Bałtyckiego, Rada Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO), podjęła zdecydowane kroki, wzywając Federację Rosyjską do zaprzestania działań zagrażających bezpieczeństwu lotnictwa cywilnego.

4 lipca 2025 r. zakończyła się 235. sesja Rady Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO), w trakcie której z inicjatywy Polski oraz Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy i Szwecji (przy wsparciu Komisji Europejskiej) przedłożono dokument wskazujący na liczne incydenty związane z zakłócaniem sygnału GNSS w regionie Morza Bałtyckiego oraz północnej i wschodniej Europy. W dokumencie przedstawiono dowody na to, że zakłócenia te pochodzą z terytorium Federacji Rosyjskiej, co stanowi naruszenie międzynarodowego prawa lotniczego i zagraża bezpieczeństwu lotnictwa cywilnego.

Rada ICAO podjęła zdecydowane działania i wystosowała formalne wezwanie do Federacji Rosyjskiej do natychmiastowego zaprzestania ingerencji oraz do ścisłego przestrzegania zobowiązań wynikających z Konwencji chicagowskiej i jej załączników. Ponadto, Rada zobowiązała się do dalszego monitorowania sytuacji, a Regionalne Biuro ICAO w Europie i Północnym Atlantyku (EUR/NAT) rozpoczęło rozmowy ze stroną rosyjską w celu wypracowania rozwiązań eliminujących zakłócenia. Jednocześnie, Rada ICAO zwróciła się do Federacji Rosyjskiej o przedstawienie w ciągu 30 dni wyjaśnień określających środki podjęte w celu powstrzymania ingerencji.

Według danych Agencji UE ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) oraz Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (EUROCONTROL) Polska jest najbardziej dotkniętym tym problemem państwem w Unii Europejskiej. Polska, razem z partnerami z regionu, konsekwentnie dąży do wyeliminowania zakłóceń GNSS i zapewnienia bezpiecznej i niezawodnej nawigacji satelitarnej dla całego regionu.

Działania Polski na forum ICAO to przykład aktywnego podejścia i skutecznej współpracy międzynarodowej w celu zapewnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa lotniczego.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony