RAAF pomyślnie zakończył renowację de Havilland z lat 50 XX wieku
23. dywizjon Królewskich Australijskich Sił Powietrznych (RAAF) odrestaurował samolot de Havilland Vampire z lat 50. Konstrukcja ta ostatni raz wzniosła się w powietrzne 65 lat temu. Renowacja została przeprowadzona we współpracy z History and Heritage – Air Force Restoration Support Section (HH-AF RSS).
23. dywizjon RAAF został utworzony w 1937 roku i wykorzystywał różne typy samolotów, od dwupłatowców Hawker Demon (w bazie RAAF Laverton w Victorii) i Wirraway z czasów II wojny światowej (w Papui-Nowej Gwinei), po odrzutowce Vampire i Meteor (w bazie RAAF Amberley w Queensland). Eskadra zakończyła działalność lotniczą w lutym 1960 r., a jeden z jej Vampire'ów (A79-440) stanął na cokole przy bramie w pobliżu wejścia do bazy Amberley. Jednak po rozbudowie jednostki potrzeba było więcej miejsca, więc samolot został zdemontowany i sprzedany.
W 2020 r. HH-AF odkupił go od jego właściciela, a wolontariusze z sekcji wsparcia renowacji prowadzili intensywne pracy celem jego odrestaurowania jako statycznej ekspozycji, co zajęło około 18 miesięcy.
„Naszym celem było unikanie ponownego wytwarzania części tak bardzo, jak było to możliwe, więc ostatecznie wybraliśmy najlepsze części z innych samolotów i przywróciliśmy je do pierwotnego stanu” — powiedział Wendt, dodając, że projekt był jedną z najlepszych renowacji, jakie jego zespół wykonał od dłuższego czasu.
Odnowiony samolot Vampire jest obecnie eksponowany w RAAF Amberley Aviation Heritage Centre.
Havilland Vampire
![Facebook](/themes/custom/dlapilota/images/icons/socialmedia_ico_facebook.png)
![Twitter](/themes/custom/dlapilota/images/icons/socialmedia_ico_twitter.png)
![Wykop](/themes/custom/dlapilota/images/icons/socialmedia_ico_wykop.png)
Komentarze