Przejdź do treści
Szybowiec podczas akrobacji (fot. World Glider Aerobatic Championships 2022, Facebook)
Źródło artykułu

Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej FAI we Francji

We Francji rozpoczęły się 24. Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej FAI kategorii Unlimited oraz 12. Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej FAI kategorii Advanced. Zawody zostaną rozegrane we francuskim Issoudun po raz pierwszy od 28 lat.

Na terenie lotniska Issoudun-le Fay rozpoczęły się już pierwsze lotów próbne, w ramach których każdy pilot przedstawia sekwencję figur, nie przekraczając granic strefy określonej na ziemi białymi znakami widocznymi z powietrza. Kunszt lotników ocenia 9 sędziów, którzy wyłonią finalistów zawodów.

W dwóch odrębnych kategoriach Advanced i Unlimited (zarezerwowanej dla najbardziej doświadczonych) rywalizuje 48 pilotów z 11 różnych krajów. W kategorii Unlimited Polskę reprezentują Maciej Pospieszyński i Michał Klimaszewski. W kategorii Advanced Mirosław Wrześniewski, Michał Rumiński oraz Igor Cyberski.

W pierwszym zadaniu w kategorii Unlimited piloci mogli zaprezentować się w znanym programie składającym się z 10 figur. Wygrał je aktualny mistrz świata Ferenc Toth (Węgry), a tuż za nim uplasowali się Maciej Pospieszyński (Polska) i Michael Spitzer (Niemcy. Pełne wyniki TUTAJ.

Po pierwszym locie w kategorii Unlimited pierwsze miejsce zajmuje Francuz Charlie Levy Louapre. Z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych piloci kategorii Advanced nie byli jeszcze w stanie w pełni wylatać swoich programów.

Rywalizacja potrwa do 26 sierpnia, a dzień później odbędą się pokazy lotnicze zakończone ceremonią wręczenia nagród i zakończenia zwodów.

Podsumowanie każdego dnia jest dostępne na kanale YouTube FFVP oraz na Facebooku WGAC.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony