Przejdź do treści
Ukraiński pilot za sterami samolotu podczas akcji (fot. kadr z filmu/Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy)
Źródło artykułu

Ogromne straty rosyjskich wojsk na Ukrainie

W poniedziałek – w dwudziestym szóstym dniu wojny – Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy poinformowało, że Rosja straciła 218 samolotów i śmigłowców od rozpoczęcia wojny na pełną skalę z Ukrainą. W ciągu 25 dni wojny zginęło około 15000 rosyjskich żołnierzy.

Siły Powietrzne Ukrainy zestrzeliły w niedzielę jeden samolot, trzy śmigłowce i trzy bezzałogowe statki powietrzne.

Ponadto Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że system 9K331M Tor-M1 „nie zdołał dotrzeć do celu przez dziury na drodze”. „Kto mógł to zrobić? Ukraińscy saperzy nieśmiało milczą” – dodano.

System 9K330 Tor przeznaczony jest do zwalczania celów na małych i średnich odległościach. Dzięki nowemu radarowi i wysokiemu stopniowi automatyzacji system jest w stanie zwalczać cele takie jak samoloty, śmigłowce, pociski manewrujące, bomby i pociski kierowane. Ukraińska armia podawała, że system jest wart około 20 mln dolarów.

Zniszczony rosyjski system 9K331M Tor-M1 (fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy)

Zniszczony rosyjski system 9K331M Tor-M1 (fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy)

Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały również, że "podczas walk w rejonie Sumy w pobliżu miasta Trostyanet Siły Zbrojne Ukrainy pokonały kolumnę Rosjan, w skład której wchodził czołg badawczy T-80UM2 "Czarny Orzeł". Z otwartych źródeł wiadomo, że czołg badawczy T-80UM2 "Czarny Orzeł" Rosjanie mieli tylko jeden egzemplarz. Został wyposażony w kompleks aktywnej ochrony "Kos", który jak zawsze nie ma "analogów". Ale, jak widzimy, ten "unikalny" kompleks nie wytrzymał kontaktu z rzeczywistością, a mianowicie – z przeciwlotniczym systemem rakietowym Javelin czy bezzałogowym kompleksem rozpoznawczym i uderzeniowym Bayraktar TB2".

Rosyjski czołg badawczy T-80UM2 "Czarny Orzeł" - po lewej zniszczony (fot. Siły Zbrojne Ukrainy)

Rosyjski czołg badawczy T-80UM2 "Czarny Orzeł" - po lewej zniszczony (fot. Siły Zbrojne Ukrainy)

Kreml nie wie już, jak wytłumaczyć, co się dzieje. Wszakże w tych dniach pochowali w rejonach Rosji więcej żołnierzy niż oficjalnie przyznali swoje straty. Kłamstwa już im nie pomagają, ale prawda ich przeraża – powiedział Ołeksij Reznikow, Minister Obrony Ukrainy.

W końcu nasi obrońcy prawie całkowicie zniszczyli szereg rosyjskich jednostek pancernych, szturmowych, inżynieryjnych i innych, które uważano za "elitarne”, wraz z ich dowódcami – dodał Minister Obrony Ukrainy. Od początku wojny na Ukrainie zginęło co najmniej 11 rosyjskich oficerów z najwyższego dowództwa sił zbrojnych.

Rosyjscy okupanci są zdemoralizowani ciężkimi stratami, słabą logistyką i defraudacją generałów. Z przechwyconych przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy rozmów wynika, że ​​meldunki o odmowie walki sporządzają całe dywizje, w tym starsi oficerowie. Rosyjscy żołnierze nie rozumieją sensu wojny, przekonani, że używa się ich jako "mięsa armatniego" i skazuje na pewną śmierć. Na tym tle najeźdźców przebywających na Ukrainie wstrząsnęły doniesienia rosyjskich mediów o zatrzymaniu zastępcy szefa Rosgwardii Romana Gawriłowa. Ich generał jest oskarżany o defraudację funduszy, w tym przeznaczonych na wsparcie jednostek walczących na Ukrainie. Dlatego okupanci stopniowo doszli do oświecenia. Nawet zwykli żołnierze nie chcą oddać życia za tych, którzy ich okradają. Przechwyconej rozmowy można posłuchać TUTAJ.

Zniszczony i uszkodzony sprzęt:
•  samoloty ‒ 97
•  śmigłowce ‒ 121
•  czołgi ‒ 498
•  BBM / APV ‒ 1535
•  systemy artyleryjskie ‒ 240
•  systemy przeciwlotnicze ‒ 45
•  RSZV / MLRS ‒ 80
•  Cysterny z paliwem ‒ 60
•  UAV ‒ 24
•  wyposażenie specjalne ‒ 13
•  łodzie ‒ 3 jednostki
•  pojazdy jednostek zmechanizowanych ‒ 969

Dane są coraz dokładniejsze. Wyliczenie komplikuje wysoka intensywność walki. Dane są aktualizowane.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony